A zöldek színvallásra kérik a pártokat a génmanipuláció ügyében

Az Egyetemes Létezés Természetvédelmi Egyesület (ETK), a GreenpeaceMagyarország és a Magyar Természetvédők Szövetsége levelet írt a négyparlamenti párt elnökének, amelyben a pártok génmódosítássalkapcsolatos álláspontjára kérdeztek rá, különös tekintettel arra, hogytámogatják-e a génmódosított kukorica termesztésére vonatkozó átmenetitilalom fenntartását.

Az elmúlt hónapokban nemzetközi, európai és hazai szinten több fontos, de egyben aggodalmat keltő folyamat indult be génmódosítás szabályozása terén – emlékeztetnek a zöldszervezetek. Bár a magyar kormány 2005 januárjában – kihasználva a vonatkozó európai szabályozás adta ún. védzáradék lehetőségét – átmeneti tilalmat mondott ki az EU-ban eddig egyedüliként engedélyezett génmódosított kukorica hazai termesztésére, a jövőben további uniós engedélyek kiadása várható, ráadásul az Európai Bizottság azt szeretné, hogy hazánk oldja fel ezt az átmeneti tilalmat. Ezzel párhuzamosan, zajlik a génmódosított és a hagyományos növények együtt-termesztésére vonatkozó magyar szabályozás kidolgozása, és a kérdéskörben az Unió tagországai között is heves viták dúlnak, amelyek várható kimenetele még nem ismert.

Ebben a helyzetben fontos, hogy a választások előtt valamennyi parlamenti párt egyértelműen állást foglaljon a génmódosított növények hazai felhasználására vonatkozóan. Ezért az Egyetemes Létezés Természetvédelmi Egyesület (ETK), a Greenpeace Magyarország és a Magyar Természetvédők Szövetsége levélben kérte a négy parlamenti párt elnökét, hogy nyilatkozzanak arról, hogy pártjuk

1. fenn kívánja-e tartani Magyarország génmódosítás-mentességét, és képviseli-e ezt az álláspontot az Európai Unió megfelelő intézményeiben (Tanács, Parlament) is?

2.  kezdeményez illetve támogat-e olyan kezdeményezéseket, amely lehetővé tenné tagországok, illetve kisebb területi egységek (régiók, önkormányzatok) számára a génmódosított növények betiltását?

3. folytatják-e a szigorú, a hagyományos gazdálkodók érdekeit messzemenőkig figyelembe vevő „együtt-termesztési” (koegzisztencia) jogszabályok megalkotását?

4. támogatja-e a genetikailag módosított növényekre vonatkozó független hazai környezeti és egészségügyi hatásvizsgálatok lefolytatását és az ehhez szükséges források biztosítását?

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.