Mankót kaphat az új kormány az európrogram átírásához
Szeptemberig kell átdolgozni a magyar konvergenciaprogramot - az Európai Bizottság két héttel ezelőtti javaslatát tegnap elfogadták az EU pénzügyminiszterei. Immár az EU egésze úgy látja: az euró 2010-es bevezetésének ütemtervét vázoló magyar konvergenciaprogram céljai méltányolhatóak, ugyanakkor konkrétan vázolni kell a deficitcél elérésehez vezető eszközöket. A tavalyi adatok szerint GDP-arányosan hazánkban volt a legnagyobb (6,1 százalék) a költségvetési hiány az EU egészében, amit - tekintve a 2010-es céldátumot - 2008-ra kell a maastrichti követelmények között felsorolt három százalék alá küzdeni. Az EU a korábbi magyar államháztartási lépések (illetve hiányuk) nyomán nem feltétlenül lát garanciát a deficitcélok elérésére, de belátta: a magyar választási kampány túlságosan is leszűkíti a kormány mozgásterét. Ettől függetlenül a bizottság még szeptember előtt, de mindenképp a választások után új ajánlásokat készít Budapestnek - ez nem új fejlemény: a konvergenciaprogram értékelését és a Magyarországgal szemben (is) folyó túlzottdeficit-eljárást Brüsszel techni-kailag külön kezeli. Az ajánlások a várakozások szerint fokozott, esetleg kifejezetten GDP-százalékban előírt tartalékképzésre, fájdalmas reformokra is kiterjedhetnek.
Veres János pénzügyminiszter elmondta, a tagállamok a bizottsághoz képest kedvezőbben látják a magyar államháztartást, mivel szerintük a konvergenciaprogram céljai összhangban vannak a tanács útmutatásaival, az idei hiányterv elérhetőségéről is jobb a véleményük.
Az Ecofin-ülés lényegében vita nélkül fogadta el további négy ország konvergenciaprogramját is. Az EU úgy látja: az euró 2007-es bevezetésére készülő három kis új tagország közül csak Szlovénia lesz abban a helyzetben, hogy jövőre használja is a közös valutát. Az észteknél és a litvánoknál inflációs problémák vannak, de ők egyelőre kitartanak a 2007-es euró mellett.
A pénzügyminiszterek tanácskozása a csökkentett áfakulcsok miatt húzódott el, de egyezség végül itt sem született. Erről a decemberi EU-csúcson elmaradt még a vita is, emiatt azonban kilenc régi tagország január elseje óta folyamatosan megsérti a közösségi jogot, mert egyes, különösen munkaigényes szolgáltatásoknál alacsonyabb áfakulcsot alkalmaz, holott lejárt a derogációja. Másrészt az új tagállamok is elégedetlenek: 2010-re minden csökkentett áfakulcs-mentességük lejár. Magyarország a távfűtésnél, a nemzetközi személyszállításnál érintett például, és most - a franciákhoz hasonlóan - az éttermi szolgáltatásoknál is a kedvezményt erőlteti.