A Churchill kalózkalandja
A Churchill az iraki háború miatt a térséget ellenőrző nemzetközi flotta részeként járőrözött az Indiai óceánon, amikor pénteken a nemzetközi tengerhajózási iroda Kuala Lumpurból riasztást adott le: támadás érte a bahamai zászló alatt közlekedő MV Delta Ranger nevű teherhajót. A szomáliai partoktól kétszáz kilométerre történt incidensnek nem voltak áldozatai, ám az amerikaiak a támadók üldözésére indultak. A szombaton lefoglalt teherhajó legénysége szerint a kalózok hat nappal korábban fegyverrel kényszerítették őket megállásra. A Churchill kapitánya, Monty Alland
biztosra vette, hogy a pénteken támadó kalózokat sikerült elfogni, de a kihallgatások befejezése előtt nem tudta megmondani, pontosan hány kalóz, és hány ártatlan tengerész van a 26 elfogott között.
Szomáliának 1991 óta nincs kormánya, a polgárháború sújtotta országban tombol az éhség. A kalózkodás és a külföldi túszok ejtése sokak számára az egyetlen megélhetési móddá vált. A kalózok decemberben negyven nap után engedtek el egy ukrán teherhajót, amelyet a 22 tagú legénységgel együtt térítettek el. Az eredetileg követelt váltságdíj 700 ezer dollár volt, de kifizetéséről nincs megbízható hír. November 5-én egy turistákat szállító óceánjárót támadtak meg két motorcsónakkal a kalózok, és az általuk kilőtt rakétagránátok megsebesítettek egy matrózt. Az amerikai Seabourne Spirit legénysége direkt erre szolgáló, nagy erejű hangszórókkal vette célba a támadókat, akik végül nem tudtak lépést tartani a teljes sebességre gyorsuló utasszállító hajóval. Az eset után egy brit cég bevezette a turisták kalózok elleni biztosítását.