Kóka magyarországi uniós energiaközpontról tárgyalt Brüsszelben

Nyitott az Európai Bizottság energiaügyi biztosa, Andris Piebalgs arraa kezdeményezésre, hogy megvizsgálják, Magyarországon helyezzék-e el azenergiaellátás-biztonsági központot, amely az Európai Unió e témávalkapcsolatos problémáit monitorozza folyamatosan - jelentette be KókaJános gazdasági és közlekedési miniszter miután Brüsszelbenmegbeszélést folytatott Pibalgsszal.

Piebalgs örömét fejezte ki, hogy Magyarország támogatja a központ létrehozását, de jelezte: először dönteni kell a felállításról, aztán kerülhet sor a helyszín kijelölésére.

Kóka szerint Magyarországnak szüksége van az EU politikai figyelmére ahhoz, hogy az energiaellátás ne egy-egy ország belügye és kétoldalú kereskedelmi kapcsolatának kérdése legyen. Európa energiabiztonsági problémája is az, amit az utóbbi hetekben Magyarországon tapasztalhattunk - mutatott rá.

A miniszter az új gázvezetékek kiépítésére, új tárolóhelyek kiépítésére vonatkozó felvetéseket tett, és pénzügyi felvetései is voltak, annak érdekében, hogy az EU ezeket a terveket hitellel vagy uniós pénzzel támogassa. Kóka szerint Piebalgs utalt is arra, hogy az Európai Beruházási Bank (EIB) kész ilyen típusú finanszírozásra.

Magyarország visegrádi egyeztetést kezdeményezett Ausztria, Horvátország, Szlovénia és Románia bevonásával kifejezetten a régió energiabiztonságát érintő kérdésekben - nyilatkozta Kóka, hozzátéve, hogy pénteken egy ilyen körű miniszteri találkozót rendeznek Budapesten. Ebben a csoportban megpróbálják egyeztetni az összes olyan technológiai, politikai, pénzügyi és intézményes kérdést, amelyben közös állásponttal tudják megkeresni Brüsszelt.

Elmondta azt is: gázszállítási oldalról két projektre kell koncentrálni. A Nabucco program keretében Közép-Ázsiából szállítanak majd Törökországon, Bulgárián, Magyarországon keresztül Ausztriáig, a másik irány pedig az adriai-tengeri kikötőt Magyarországgal, illetve Ausztriával összekötő gázvezeték, amely a tengeren szállítható cseppfolyós gáz táplálására lenne alkalmas. E két vezetékkel és az Ukrajnán át érkező, "hosszú évek óta nagy megbízhatóságú" vezeték alkalmazásával, valamint egy energiatárolási rendszer felállításával Magyarország öt éven belül teljes gázbiztonságot élvezhetne - hangoztatta Kóka János.

Pieblgs a sajtónak elmondta: a közös energiapolitika kérdésköre már az uniós figyelem középpontjába került.

(forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.