Soha ennyien nem szorultak rá, hogy lazítsanak, és kicsit kényeztessék a testüket, lelküket.
Vízi béke
Egy sikeres amerikai ortopédsebész szokása, hogy bármerre jár a világban, okulásképpen mindenütt megnéz egy helyi műtétet. Magyarországon is elment egy kórházba, ahol meglehetősen mostoha körülményeket talált, mégis felvillanyozva, lelkesen mesélte: Fantasztikus, mire képesek a magyar orvosok! Mindent meg tudnak csinálni, amit nálunk, pedig feleannyi eszközük sincs. Gratuláltam is a profnak, de azért megkérdeztem, hogy miért küldenek minden pácienst valamilyen fürdőbe. – Azért – válaszolta a prof. –, mert az még senkinek nem ártott, ha megfürdött.
Erre a bölcsességre Magyarországon nemcsak az orvosok jöttek rá, hanem a turistaipar is. Egyre-másra épülnek a gyógyszállók, és mindenfelé hirdetik a varázsszót, a wellnesst. Igaz, talán soha ennyien nem is szorultak rá, hogy lazítsanak, és egy kicsit kényeztessék a testüket, lelküket.
Kell hozzá egy kis víz, ahol kinyújtóztathatják a csontjaikat, izmaikat. Kellenek az ügyes kezű, nesztelenül mozgó masszőrök, akik lágy olajjal simogatják a bőrt, és biztos mozdulatokkal oldják fel a görcsöket. Kell a csend, a lazaságot hozó keleti zene és az illatok gyengéd bódulata. A wellness menekülési út. Kilépés a zűrös világból.
Magyarország különösen alkalmas hely az új divathoz. Több mint ötven településen van valamilyen gyógyfürdő. Vannak széles körben ismertek, mint Hajdúszoboszló, Hévíz, Bükfürdő, Sárvár vagy Zalakaros, és vannak, amelyeket csak mostanában kezd megismerni a nagyközönség. A települések lakói abból élnek, hogy a föld alatt sok millió év alatt felgyűlt a gyógyhatású víz. Ezekben a falvakban nem ritka karrier, hogyha egy család éveken át zimmer frei alapon használta a házát, aztán idővel panziója lett, most meg már szállodája. Ilyen út vezetett Bükfürdő legújabb szállodájához is, ahol már a feng- suj elvei szerint rendezték be a teret, és a közönségvonzást a holisztika és az ezoterika bevetésével fokozzák. S bár ezeket lehet vitatni, annyi tény: az emberek vonzódnak az ilyesmihez, mert ezekkel is a kiutat keresik. Csak legyen hozzá elég pénzük, hogy mindazt meg tudják fizetni, amivel enyhíthetnek a nyomáson. Amely főleg azért keletkezik, mert meg kell keresni a pénzt.
Mostanában kezd népszerűvé válni egy 1100 lelket számláló zalai település, Kehidakustány, ahol nemrég épült a nagy termálfürdő, és mellette sok új, kicsi hotel. Fagylaltszínűek a házak tejszínhabbal. A vendéglátás a wellness és a falusi turizmus keveréke. A vendéget a gazda jóféle házi pálinkával várja, a svédasztalon kocsonya van, és az egészséges étkezés jegyében mangalicából sütik a pecsenyét. De kívánságra már lehet vegetáriánus kosztot is kapni, házhoz jön a masszőr, és befűtik a szaunát is.
A termálfürdőben van élményfürdő, felbuzgó vízsugárral, amely alatt kellemes üldögélni, sebes sodrású, kör alakú medence, amely, ha elragad, olyan, mint egy folyó, és van kacskaringós hosszú csúszda. És természetesen 34-36 fokos gyógyvizű medence, amelyben tornáztatják a beteg vagy csak megfáradt ízületű, csontú vendégeket.
"Próbáld ki magad, és rájössz, hogy kell élni." (Goethe)