Volt idő, amikor a nők főleg az első ősz hajszálak rejtegetéséhez hívták segítségül a hajfestéket. Ma már korra, s nemre való tekintet nélkül mindenki úgy váltogathatja hajszínét, ahogy hangulata, öltözéke vagy a legújabb divat diktálja.
Színpompás hajkoronák
A meleg vörös után most a méz, a vanília, a kapucsínó és a földszínek uralják a fő helyeket, de vigyázat: egyre inkább előretör a réz összes árnyalata. Aki igazán trendi akar lenni, fény-árnyék hatású melírt is csináltathat, vagy ha kedve tartja, a frizurájában mélyzöld csíkokat váltogathat barnával.
Nem vitás, a hajszínezés mára óriási divattá vált. A nők életének – és egyre több férfiénak is – természetes része lett, hogy egy merész melír vagy egy fantáziadús, csillogó árnyalat kedvéért havonta akár órákat is tölt a fodrásznál, vagy otthon kísérletezik a reklámokban csábítónak látszó termékekkel.
A nagy színező kedv kialakulását az segítette – a mutatós reklámokon kívül –, hogy a ma forgalmazott festékek nem roncsolják, törik a hajat, mint régi elődeik. Sőt behatolnak a hajszál legmélyebb rétegeibe, és táplálják, ápolják a hajszerkezetet. Ezért fordul elő, hogy festés után dúsabbá, jobb tartásúvá válik a frizura – mondja Kárpa Ilona, a Schwarzkopf mesterfodrásza, s hozzáteszi: a festék ma egyben pakolókúra is; hidratál, kiegyenlíti a hajszál egyenetlenségeit, és mesterségesen pótolja a pigmentet. Az egészséges hajszerkezet visszanyerése azonban csak folyamatos kezeléssel érhető el, így tévhit, hogy érdemes időnként a festésben pihenőt tartani.
A szakember szerint – bár a jó festékanyag elengedhetetlen a sikerhez, de – sok mindent figyelembe kell vennie a fodrásznak, hogy elérje a kívánt árnyalatot. A kiindulópont mindig a haj alapszíne, állapota, szálvastagsága. A vékony szálú vagy a sérült, porózus hajszerkezetnél egy szín mindig sötétebbnek hat, mint a vastagabb szálú, ép felszínű hajnál. A fodrász mindezt – és persze a vendég óhaját – szem előtt tartva akár több árnyalatból is keverheti a szín hamvas, hideg vagy az arany, meleg változatát.
A hajszíntől és a növekedés egyéni ritmusától függően az ideális festési idő 4-6 hét. Ahogy telik az idő, a mosástól, napfénytől egyre jobban kopik a szín, fakul a haj. Ezt meg lehet előzni két festés között otthon azokkal a speciális termékekkel, amelyeket kifejezetten a színkezelt hajhoz fejlesztettek ki. Vannak különböző hajtípusnak megfelelő, festett hajra való, savas kémhatású samponok, a színnek megfelelő, mesterséges pigmentet tartalmazó balzsamok, pakolások, amelyek védik, csillogóvá teszik és új élettel telítik a hajat. Az ép hajkorona érdekében – a soron következő színezésnél – az úgynevezett duál festést javasolják a szakemberek: a festék csak a lenőtt hajtőre kerül, míg a hosszanti tincseket tartós színezővel vagy egyszerű színezővel frissítik fel.
"A szép testben vonzóbb az erény is." (Vergilius)