Európa didereg a sarki fagyban

Az idei tél enyhébb volt a sokéves átlagnál, a mostani lehűlés pedig megfelel az ilyenkor szokásos időjárási trendnek - derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) adataiból.

Az utóbbi évek tapasztalatai azt mutatják, hogy - globális felmelegedés ide vagy oda - a téli hidegcsúcsok semmivel sem lettek ritkábbak a korábban megszokottnál.

Mint Kalmár Györgynétől, az OMSZ munkatársától megtudtuk, Magyarországon az év leghidegebb periódusa hagyományosan január második dekádjára, vagyis a mai nappal végződő időszakra esik. Ilyenkor a "rendkívüli" hidegben nincs semmi rendkívüli: az évnek ebben a szakaszában a sokéves átlagtól való eltérések nagyobbak, mint a nyári fél évben, a "negatív hőmérsékleti anomáliák", vagyis a hidegcsúcsok pedig kifejezetten gyakoriak. Viszonylag rövid, egy-három napos erős lehűlés egyébként a tél bármelyik részén előfordulhat: az eddigi leghidegebbet, mínusz 35 fokot 1940 február 16-án mérték.

A téli középhőmérsékletek amúgy meglehetősen széles sávban (mínusz 22 és plusz 17 fok között) szóródnak, és a rövid idő alatt bekövetkező jelentős hőmérséklet-változások sem számítanak ilyenkor ritkaságnak. 1968. január 15-én Sopronban egy nap alatt 18 fokot nőtt, 1920. február 10-én Siófokon 17 fokot csökkent a hőmérséklet. Az ilyen látványos fordulatokat a mediterrán térségből, illetve (mint vasárnap is) Szibéria felől betörő, a Kárpát-medencét rövid idő alatt kisöprő légtömegek okozzák. A medencejellegnek van egy másik jellemző következménye is: a lehűlt levegő "hidegdugó" formájában az enyhülést ígérő prognózisokra rácáfolva néha hetekre itt ragad, az enyhébb melegfrontok áthaladnak fölötte.

A legerősebb lehűlések mindig az ország északkeleti és középső részén alakulnak ki, a rendkívüli hideghez jellemzően derült ég, szélcsend és hótakaró is kell. A mély fekvésű és erdőkben szegény Alföld ilyenkor valóságos mélyhűtőként működik, északkeleten pedig átlagosan öt fokkal alacsonyabbak a téli minimumok, mint a Közép-Dunántúlon. Az eddig mért, mínusz 30 fok alatti hidegcsúcsokat mind a keleti országrészben regisztrálták, nyugaton az utóbbi 50 évben sosem volt mínusz 27 foknál hidegebb. A rekord-közeli napokon általában reggel 7 órakor van a leghidegebb, és 15 órára enyhül meg a legjobban. (H. M.)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.