Luluka és a köldökvillantó bulifotó

Van az Amerikai pszicho című filmben egy jelenet, amikor jól fésült csúcsmenedzserek egymás névjegykártyáit hasonlítgatják össze. Az egyszerű szemlélődő persze alig lát különbséget alabástrom, vaj- vagy csontszín között, mint ahogy a betűtípusok beszédes árnyalatait sem érzékeli. A film beavatottjai számára viszont két látszatra hasonló kártya úgy tér el egymástól, mintha egy dinnyét állítanánk egy körte mellé.

Valahogy így láthatják ezt a humán erőforrással foglalkozó tanácsadók is, akik alkalomadtán több száz önéletrajzból választják ki azt a néhányat, amelynek alapján végül interjúra hívják a jelentkezőket. De vajon milyen szempontok döntenek? Mi szúrhat szemet az egy kaptafára készült önéletrajzokon? Külalak, tartalom, netán egy-egy freudi elírás?

- Gyakorlott önéletrajz-olvasók érzékenyek a hiányosságokra - villantja fel egyik szakmai titkát a sok közül Szöllősi Ágnes szaktanácsadó. - Ha az a célunk, hogy valamire rákérdezzenek az interjún, akkor élhetünk ezzel a trükkel. De valószínűbb, hogy el sem jutunk a személyes kapcsolatfelvételig, hiszen az őszinteség hiánya inkább kizáró tényező.

S bár szinte mindenkinek lehet takargatnivalója, mint ahogy a jót is lehet még jobb színben feltüntetni, a szakértők óva intenek a túlzott kozmetikázástól. Diszkréten hallgathatunk ugyan egy hosszan tartó betegségről, vagy arról, hogy van gyerekünk, de az évszámok folytonossági hiánya már árulkodó. Pár hetes, hónapos sikertelen munkahelykeresést viszont nem kötelező bevallani.

Nem érdemes eltitkolni ugyanakkor, hogy levelező vagy esti tagozaton tanulunk, mert később jóval nehezebb lesz elintézni, hogy a már felvett munkatársat elengedjék a konzultációkra, illetve a vizsgákra. Feltéve, ha nem mondanak fel azonnal, amint kiderül a turpisság. Ha valaki érzékeny erre, elhagyhatja a születés pontos dátumát, de az érettségi idejéből következtetni lehet az életkorra, így csak feleslegesen megdolgoztatja az önéletrajz olvasóját. Kínos többletmunkát okozhat egy-egy szokatlan forma, kimódolt szerkesztési elv is. Mivel átlagosan fél perc jut egy önéletrajz elolvasására, ha valamiért többet kell bajlódni vele, az máris hátrányba hozhatja a jelöltet.

Néha egy-egy apróságon is elcsúszhatunk. A banánhéj lehet egy komolytalan e-mail cím (például luluka24), vagy az önéletrajzhoz csatolt köldökvillantós bulifotó. Ha a tanulmányoknál csak az időintervallum vagy csak a kezdő időpont szerepel az iskola neve mellett, arra utalhat, hogy a jelölt nem szerzett diplomát. Nyelvtudásnál a középszintű megjelölés pedig azt valószínűsíti, hogy a pályázónak nincs nyelvvizsgapapírja. Ez egyébként a versenyszférában nem követelmény, mert mindenhol az aktív nyelvtudás számít.

A kozmetikázás ellen szól az is, hogy a munkáltató bármikor leellenőrizheti az önéletrajzban feltüntetett adatokat.

- Az ellenőrzés módja országonként, kultúránként változó, de nagyban függ a megpályázott pozíció szintjétől is - árulja el Buda Szabolcs, az internetes álláskereséssel foglalkozó Jobline ügyvezetője. - Németországban például a pályázatok túlnyomó részéhez kérik a volt munkaadóktól az úgynevezett Arbeitszeugnist, amely hivatalos írásos vélemény a munkavállaló szakmai múltjáról, így ott nincs lehetőség a ferdítésre. Nálunk az ajánlólevélnek még nincs ilyen kultúrája, mégsem ajánlott valótlant állítani - teszi hozzá. Jelenleg cégtől, szabad kapacitástól, személyzeti apparátustól és a leendő munkáltató bizalmatlansági szintjén múlik, hogy utánajárnak-e az önéletrajzban foglaltaknak.

A ferdítéssel pedig már csak azért is vigyázni kell, árulták el a szakemberek, mert a legtöbb munkaerő-kölcsönzéssel vagy -közvetítéssel foglalkozó cég belső használatra feketelistát készít, amelyre a leginkább komolytalan jelöltek kerülnek. S bár adatvédelmi okok miatt ma még lehetetlen egy - cégek közötti - nagy közös lista felállítása, adott esetben azonban segíthetik egymást hasznos információval az irodák.

Nem derül ki jóval több a kézzel írt önéletrajzból, mint a nyomtatottból, oszlatnak el egy tévhitet a szakemberek. Arról nem is beszélve, hogy aki grafológust alkalmaz a kiválasztáshoz, az valószínű, hogy nem önéletrajzot fog kérni, hanem kézzel írt motivációs levelet.

- Legtöbbet az segít, ha komplex kiválasztási módszert, Assessment Center-t, kérdőívet vagy kérdőíveket, pszichológiai tesztet vagy teszteket és íráselemzést is lehet használni a kiválasztásban az interjú mellett - magyarázza Szöllősi Ágnes. Így a döntés is több lábon állhat, ez a munkáltatónak és a munkavállalónak is egyformán érdeke.

Ha kérnek, a mellékelt fénykép inkább abban játszik szerepet, hogy a sok jó jelentkezőt meg tudják különböztetni egymástól. Ám ezt sem érdemes túlfeszíteni: felesleges egész alakos művészfotót mellékelni, színes vagy fekete-fehér igazolványkép tökéletesen megfelel a célnak. Természetesen nem elhanyagolható szempont, ha az illető fényképe jó benyomást tesz az önéletrajz olvasójára, de a fénykép önmagában nem segíti és nem is gátolja a pályázót: a személyes benyomás a meghatározó.

A közvetítõ irodákban mindig van ügyfél. A szakemberek átlátnak az önéletrajzon
A közvetítõ irodákban mindig van ügyfél. A szakemberek átlátnak az önéletrajzon
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.