Berezovszkij akár puccsal is eltávolítaná Putyint

Egy oroszországi államcsínybe akarja befektetni vagyonát a nagy-britanniai száműzetésben élő Borisz Berezovszkij orosz milliárdos, hogy 2008-ig visszaállítsa a szerinte Vlagyimir Putyin elnök által megsértett orosz alkotmányt.

Berezovszkij, aki Londonban fogadta az AFP tudósítóját, leszögezte: jogos az orosz ellenzék minden erőszakos cselekedete, beleértve a hatalom erővel való megszerzését is, amin jelenleg is dolgozik immár 18 hónapja. Az egykori orosz médiacézár, akit a korábbi orosz elnök, Borisz Jelcin szürke eminenciásának tartottak, elmondta azt is, hogy ötéves nagy-britanniai száműzetése idején vagyona megháromszorozódott.

"Jelenleg csak egy elit által végrehajtott államcsíny vezethet eredményre Oroszországban" - jelentette ki Berezovszkij, aki hétfőn nagy pompával ünnepelte meg 60. születésnapját. "Nem csak az egyik, a katonai, a média-, az üzleti, vagy a titkosszolgálati elitre építek, hanem az összesre, nem kizárva a tegnapi ellenségek összefogását sem. Azok, akik Oroszországban pénzelek, olyanok, akik elveiket védik, Putyin romboló politikájával szemben" - tette hozzá.

A multimilliárdos azt vetette a Kreml szemére, hogy lerombolta az orosz föderalizmust, amikor 2004 végül keresztülvitte a parlamentben a tartományok kormányzóinak a központi hatalom általi kinevezéséről szóló törvényt. A törvény nemcsak Oroszországban, hanem külföldön is komoly aggodalmat váltott ki, mert sokan az orosz politika tekintélyelvű irányváltásának jelét látták benne. Berezovszkij szerint az is világos, hogy Oroszország Putyin alatt elvesztette Észak-Kaukázust, ahol egyre erősebb a szeparatizmus, de elvesztette befolyását Ukrajnában, Grúziában, Kirgizisztánban és Moldovában és ugyancsak gyengülnek pozíciói Örményországban is.

"A többség és a tömeg sohasem érdekelt, azok mindig konzervatívok. Minden változást egy aktív kisebbség hajtott végre, mint Ukrajnában" - mondta az oligarcha, aki szerint egy "orosz elitnek kell befolyásolnia a társadalom egy részét, hogy kimenjen az utcára". Ugyanakkor hangsúlyozta: az oroszországi puccs más forgatókönyv szerint zajlik majd, mint az ukrajnai forradalom.

"Politikai célom, hogy modern demokratikus állammá alakítsam át Oroszországot, hogy megakadályozzam eltűnését" - mondta végezetül.

Berezovszkij, a legbefolyásosabb orosz ellenzéki lap, a Kommerszant tulajdonosa, akit adócsalás miatt fogtak perbe Oroszországba, 2000-ben menekült el hazájából, végül 2003-ban kapott Nagy-Britanniában politikai menedékjogot. Az ellene felhozott vádakat mindig is politikai indíttatásúnak nevezte. A Polgári Szabadságjogok Alapítványa nevű szervezete a közelmúltban elismerte, hogy 2003 óta 21 millió dollárt utalt át olyan szervezeteknek, amelyeket Viktor Juscsenko ukrán elnökhöz közelálló személyek irányítanak.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.