Kóka a Frankfurter Allgemeine Zeitungban
A miniszter szerint Magyarország rövid távon képes elviselni a gázszállítás ingadozásait, de hosszú távon ez nem tartható. Mivel Közép- és Kelet-Európa Nyugat-Európánál jobban függ az orosz földgáztól, Magyarország élenjáró szerepet kíván betölteni a gázkínálat diverzifikálásában. - A 25 tagú Európai Unión belül mi függünk a legerősebben az orosz gáztól - jegyezte meg.
A magyar kormány minisztere mindenekelőtt új vezetékek építését és a cseppfolyós gáz felhasználását akarja előmozdítani. A cseppfolyós gáz szállításához a terminál mellett egy ezer kilométer hosszú, a horvátországi Krk szigetétől Magyarországra és Ausztriába tartó vezetékre is szükség lenne, és ez az EU számára is biztosítaná a hozzáférést más földgázforrásokhoz.
Kóka reméli, hogy az Európai Unió is bekapcsolódik a négymilliárd eurós beruházásba, az összeg felét átvállalja. A beruházás megvalósítása az EU érdekében áll, "nem szabad, hogy egy országot terheljen", jegyezte meg Kóka, és felhívta a figyelmet Magyarországnak mint regionális gázelosztónak a szerepére.
A gazdasági miniszter reményt fűz a Nabucco-vezetékhez is, amely a teljes kiépítés után évente 25-31 milliárd köbméter földgázt továbbíthatna majd Azerbajdzsánból, Iránból, Irakból és Egyiptomból az Európai Unióba.
A gázvezetékeken kívül Magyarország stratégiai gáztároló létesítésén is dolgozik, amely 1,2 milliárd köbméter gáz befogadására lenne alkalmas. A miniszter további tárolókapacitások kiépítését is szorgalmazza, és számít a kutatás-fejlesztésre, mivel nem hatékony az a mód, ahogyan a gázt jelenleg felhasználják. Kóka a megújítható energiaforrások nagyobb bevonásához is reményt fűz. Jelenleg az alternatív források 4 százalékot tesznek ki az energiamérlegben, tíz év múlva 5-10 százalékos arányt kellene elérniük. A magyar gazdasági miniszter kiáll az atomenergia mellett is, nem hiszi, hogy a 40 százalékos hányadát csökkenteni kellene, írta a német lap.
Nyilatkozatában nem hagyott kétséget afelől, hogy az orosz földgáz mindenképpen az európai ellátás oszlopa marad. Oroszország megbízható partnernek bizonyult Magyarország számára, idézte az újság. Magyarországnak nincs problémája azzal, ha oroszok vállalattulajdonosokként lépnének fel a tároló- és a vezetéküzletágban. Mint megállapította, az elmúlt évtizedekben a szállítás Ukrajnán keresztül jól működött.
- Hosszú távon azonban Ukrajnán kívül szükségünk van az Adriától induló szállítási útvonalra. A kínálat további 20-30 százalékát szívesen vennénk más forrásokból - mondta a miniszter, aki szerint az energiakérdés fontossága összevethető a terrorizmus elleni harc fontosságával.
(forrás: MTI)