Veres: Egy tétel nem teremt csodát
- Hogyan lehet összeegyeztetni a pártok adómérséklési programjait az Európai Bizottság azon követelésével, hogy a hiánycsökkentő terveinket szeptemberig komolyan támasszuk alá?
- A pártok programját Magyarország, a magyar gazdaság igényeivel kell összeegyeztetni. Ez meg is történt a kormány ötéves adócsökkentési programjának kidolgozásakor. Ez a program nem ígér, hanem már most ad. Október elsejétől az áfacsökkentés hatására literenként 10-12 forinttal olcsóbbak lettek az üzemanyagok, január elsejétől pedig több tízezer termék ára mérséklődött azért, mert a 25 százalékos áfát levittük 20 százalékra. Ez egy felelős kormány által megfogalmazott program, amely a társadalom minden rétegének előnyös, kiegyensúlyozott és a gazdaság érdekeit szolgálja.
Ha azonban egy program radikális, az súlyos veszélyeket hordoz a szociális rendszer fenntartása, finanszírozhatósága tekintetében. Kizárt ugyanis, hogy a járulékcsökkentés következtében azonnal százezerszámban munkahelyek teremtődnek. Márpedig ha ez nem így van, akkor egy tervezett tíz százalékpontos járulékcsökkentés azon nyomban 650 milliárd forint bevételtől fosztja meg az államháztartást.
- Nem lehet hihető az az érvelés, hogy az adók drasztikus csökkentése a bevételek növekedését eredményezi?
- Az adók csökkentése helyes út. A jelenlegi kormány ezt csinálja. Ám e tekintetben nem szabad kiragadni egyetlen adónemet. Ha például csökken a járulék, de közben emelkedik a tételes egészségügyi hozzájárulás, mint ahogy ez az előző kormány időszakában végbement, akkor nem beszélhetünk tehermérséklésről. Az adóváltozás hatásai akár megfontoltak, akár drasztikusak, csak évekre elnyújtva jelentkeznek. Aki azt hiszi, hogy ha a gazdaságba egyetlenegy ponton erőteljesen beavatkozik, akkor csodák fognak történni, az nem ismeri, hogy hogyan működnek a vállalkozások, mennyi idő kell egy üzleti döntés meghozatalához.
- A járulékok mérséklésével együtt viszont a Fidesz a munkahelyek számának gyarapodásával számol. Nincs ilyen hatás?
- A Fidesz járulékcsökkentéssel akar munkahelyeket teremteni, mi viszont átfogó programmal. Ebbe az átfogó programba beletartozik az adócsökkentés, a járulékmérséklés, az ország infrastruktúrájának, közlekedési hálózatának átfogó fejlesztése, autópálya-építés. Miből is gondolja valaki, hogy elég a járulékot 10 százalékponttal mérsékelni, és máris vállalkozások százai kezdik meg tevékenységüket ott, ahova nem vezetnek utak, ahol a lakosság vásárlóereje alacsony, ahova a tőke nem tud eljutni?
A tapasztalatok egyébként azt mutatják, hogy nincs szoros összefüggés a járulékcsökkentés és a munkahelyek teremtése között. Az előző kormány időszakában a járulékcsökkentés ellenére alig javult a foglalkoztatottság aránya.
- A kormány adócsökkentési programja, négy év alatt ugyanúgy 600 milliárdos bevételcsökkenést hoz, mint a Fidesz járulékcsökkentése. Az miért jobb?
- A kormány ötéves programja összesen ezermilliárd forintról mond le, de nem azonnal, hanem előre kiszámítható módon. Nem egy ponton avatkozik be a gazdaságba, hanem számos helyen, egymással öszszehangoltan, szóval komplexen kezel egy komplex feladatot. A Fidesz javaslata esetében ahhoz, hogy a kieső 600 milliárd forint pótolható legyen, sok százezer új munkahelynek kellene teremtődnie. Ha azt számítjuk, hogy az újonnan munkába állók legalább százezer forintot fognak keresni, akkor - figyelembe véve az általuk befizetett adókat és járulékokat - közel egymillió munkahelyet kellene teremteni.