Több SZDSZ-t akarnak a szabad demokraták
Koalíciós jó rendőr, koalíciós rossz rendőr - az előbbi szerepet Kuncze Gábor, az utóbbit Kóka János alakította az SZDSZ programvéglegesítő, egyben kampánynyitó küldöttgyűlésén. A pártelnöki szónoklat a "több SZDSZ-t" a bürokrácia felszámolásához, az egészségügy rendbetételéhez, az infrastruktúra fejlesztéséhez, az adórendszer átalakításához vezérmotívumára épült - Kuncze Gábor azonban hangsúlyosan a kormánykoalíció pártjaként kívánja a szabad demokrata reformokat megvalósítani a választások után. Kóka János gazdasági miniszter - aki a küldöttgyűlés alatt lépett be az SZDSZ-be - kevésbé fogalmazott "koalíciópártian": szerinte a szabad demokratáknak több opciót kell nyitniuk. Az egyik értelemszerűen a koalíciós együttműködés. A másik a "kókai út", amely szerint az SZDSZ-nek annyira meg kell erősödnie, hogy ha kell, parlamenti pártként nemet is tudjon mondani a liberális- baloldali szövetségre. Tény ugyanis, hogy számos reformelem (a sorkatonaság eltörlése, az adókulcsok módosítása) megvalósulása az SZDSZ-hez kötődik, ám a nyilvánosság a kormánykoalíció, pontosabban az MSZP sikerének tekinti. Ha a szabad demokraták kívülről támogatnák a Gyurcsány-kabinetet, érdekérvényesítő potenciáljuk is növekedne. Az MSZP és az SZDSZ ugyanis számos kulcskérdésben feszül egymásnak: például az egészségügyben a szocialisták az egy-, a szabad demokraták a több-biztosítós modellt favorizálnák, az SZDSZ az egykulcsos adórendszerre esküszik, míg Hiller István szerint elfogadhatatlan, hogy egy munkás és egy cégvezér arányaiban ugyanannyit adózzon.
Kóka utóbb lapunknak finomította a küldötteknek és nyilvánosságnak szánt üzenetét, mondván: alapvetően persze a kormányzás a cél. - Ám - figyelmeztetett - az SZDSZ-nek nem lehet kizárólag az a szerepe, hogy kormányra segítse az MSZP-t, ha az a választásokon nem szerzi meg a szavazatok legalább 50 százalékát. Egyébként Kóka szerint a koalíció más pártok esetében is működhetne, csak hát épp Orbán Viktor vezeti az ellentábort, így ez az alternatíva kizárt. A gazdasági miniszter állította: az SZDSZ csak akkor nem menne be a kormányba, ha eleve tudná, hogy a pártnak rossz kompromisszumokat kellene kötnie, melyek gyengítik a népszerűségét. Csakis ebben az esetben érné meg kívül maradni, és ellenzékből 15 százalékra felhozni a pártot.
Kóka azonban hiszi, hogy a Gyurcsány-kormány sikeres lesz, és így a szabad demokraták ázsiója is megugrik. A gazdasági miniszter úgy számol: az egészségügy, a közigazgatás rendbetétele, a privatizáció befejezése, az euró bevezetése megoldható a következő ciklusban - az első két év a stabilizációé lesz, a második két esztendő viszont már a fejlődésé.
Akárcsak Kóka, úgy az SZDSZ prominensei sem aggódnak azért, hogy nem tudják rászorítani Gyurcsányt és az MSZP-t a liberális célkitűzések megvalósítására. "Ami az SZDSZ koalíciós érdekérvényesítő képességét illeti: az SZDSZ buktatta meg Medgyessy Pétert, így teremtette meg annak az esélyét, hogy ez a koalíció újrázhasson 2006-ban" - emlékeztetett Kuncze Gábor. Szerinte Gyurcsány Ferencnek is égető szüksége van pártjukra, hogy a szocialisták gyűrűjében átvihesse a reformokat.
Az SZDSZ küldöttgyűlése a "győztesek kongresszusára" hajazott. Az önszuggesztiós beszédek summája: e párt dönti el, melyik oldal kormányoz majd. Ehhez persze legalább a voksok öt százalékát be kell söpörni. Kuncze Gábor szerint ez nem gond: a liberális tábor lényegesen nagyobb, mint ahányan a pártot támogatják, így "csupán" azt kell elérni, hogy a két csoport egymásra találjon.
Az "alvó liberálisok politikai ébresztése" azonban nem könynyű feladat. Azt a Lengyel László által a Népszabadságban fölvetett ötletet, hogy Tölgyessy Pétert visszaemeljék a pártba, így mozgósítva azt a liberális réteget, amelyik elhidegült az SZDSZ "puha, szocialistafegyver-hordozó" politizálása miatt, a párt vezetői elvetik. Szerintük elég karakteres politikus akad az SZDSZ-ben. Szerettük volna erről megkérdezni Tölgyessy Pétert is, de tegnap nem tudtuk utolérni.
Az SZDSZ inkább önmeghatározásra alkalmas érzékeny témákkal fújna riadót.
- Bátorság - adta ki a jelszót Fodor Gábor, aki szerint az olyan kényes témákhoz is hozzá kell nyúlni, mint az egyház. Ezt az MSZP szerinte rosszul értelmezett, a múltból fakadó szégyenérzet miatt nem teszi, a Fidesz pedig kampánycélokra próbálja használni a történelmi felekezeteket.
- Az SZDSZ soha nem volt vallásellenes vagy ateista - szögezte le Fodor. Szerinte a párt kizárólag antiklerikális, az egyházak helytelen állami szerepvállalása ellen lép fel. - Az egyházak ne vihessenek utcára gyerekeket, a testi fenyítés ne lehessen nevelési módsze. Állítja: az egyházi szociális, oktatási intézményeket megilleti állami támogatás, de csak annyi, mint önkormányzati társaikat. A hitéletet ne az állam támogassa, az utolsó ilyen köldökzsinórt is el kell vágni - mondta.