Schengeni terveket sző a pápai miniállam
Ki gondolná, hogy éppen a Vatikánban követték el tavaly a legtöbb bűncselekményt? Na persze a lakosság nagyságához viszonyítva: a pápai miniállam 492 lakójára összesen 486 polgári és 472 büntetőeljárás jutott. Igaz, a vatikáni igazságszolgáltatás ennél több bűnöst is szívesen móresre tanított volna, ám az elkövetők rendszerint "átszöknek" Róma területére, ahol már az olasz hatóságokon múlik minden.
S a bajok éppen itt kezdődnek. Az apró, de hatékony vatikáni bűnüldözéssel ellentétben az olasz kollégák nem sietik el a dolgot: egy-egy bűneset megoldása átlagosan 466 napig tart - panaszkodott nemrég Nicola Picardi, a pápai állam főügyésze. Már ha egyáltalán elkapnak valakit, az elkövetők többségét ugyanis sosem kerítik kézre.
A zsebmetszőknek igazi paradicsom a Vatikán, ahová évente 18-20 millió turista és zarándok látogat el. Sőt ma már a terrorveszélyt is illik komolyan venni, hiszen a katolikus egyház központja könynyen válhat merényletek célpontjává.
Ezért is fontolgatja most a Szentszék, hogy csatlakozik a belső határokat eltörlő (a külső határok ellenőrzését viszont megszigorító) schengeni zónához. Mint Picardi is megjegyezte, a schengeni rendszer nemcsak arról szól, hogy az emberek útlevél nélkül utazgatnak.
Valóban nem. A Vatikán elsősorban arra számít, hogy schengeni tagként jóval intenzívebb információcserét folytathatna az olasz (vagy más európai) rendőri és igazságügyi szervekkel. Közös akciókat is könnyebb lenne szervezni, és egyeztetni lehetne bármilyen megtorló vagy megelőző intézkedést. A gyors és hatékony kommunikáció természetesen a nemzetközi terrorizmus elleni küzdelemben sem árt.
Érdekes, hogy a nagy tömeg azért nem mindig jár a bűncselekmények elszaporodásával. II. János Pál pápa tavalyi temetésére a világ minden tájáról hatmillió hívő özönlött a Vatikánba. S láss csodát, azon a néhány napon egyetlen bűncselekményt sem jelentettek.
Az EU sürgette Ausztráliát, az Egyesült Államokat és Kanadát, hogy gyorsítsák fel az uniós állampolgárok vízummentességének megadásáról folytatott tárgyalásokat, és határozzák meg pontosan az ehhez szükséges feltételeket. Az unió soros elnöksége nevében Ausztria tett közzé ilyen nyilatkozatot Bécsben, az uniós bel- és igazságügy-miniszterek tanácskozásán. Júliusban az EU ismét jelentést készít a kölcsönös vízummentességről, de egyelőre nem javasol ellenintézkedéseket a vízumot megkövetelő országokkal szemben - erősítették meg a miniszterek találkozóján. (MTI)