Elérte az EU-t az Oroszország felől érkező sarkvidéki hideg

Lecsapott az Európai Unió északi részére, valamint Ukrajnára és Törökországra péntek éjjel az Oroszország felől érkező sarkvidéki hideg, amely fennakadásokat okozott a közlekedésben és energiaellátási problémákat idézhet elő.

Az előző napokhoz képest az orosz fővárosban némileg enyhült az időjárás, de szombaton nappal még így is mínusz 23 és 25 Celsius-fok közötti értéket mutattak a hőmérők, míg a Volga térségében és Északnyugat-Oroszországban mínusz 40 fok körülit. Moszkvában újabb öt ember fagyott halálra péntek éjjel, így országos szinten már 76-ra emelkedett a hideghullám e heti áldozatainak száma.

Az Európai Unió legészakibb területein szintén rendkívüli hideg uralkodik. Az Oroszországgal határos Baltikum országai közül Észtországban szombaton is mínusz 33 fokot mértek, és már négy ember életét követelte a fagyos időjárás. Lettországban mínusz 32 fokra süllyedt a hőmérő higanyszála, Litvániában mínusz 32 fokra számítanak szombat éjszakára az előző éjszakai mínusz 26 fok után. A litván gázművek (Lietuvos Dujos) nyomáscsökkenést érzékelt a hálózatban, így a hiány pótlására Lettországból importált földgázt.

Lengyelország északkeleti részén, ahová jelentős mennyiségű hó és erős széllökések kíséretében érkezett meg a hideghullám, több falu elektromos energia nélkül maradt szombaton. Szczytno térségében mintegy félmillió embert sújt az áramkimaradás, miután hó és jég által borított fák borultak a vezetékekre. Varsóban mínusz 13 fok volt szombat reggel, de az előrejelzések szerint vasárnaptól gyakorlatilag az egész ország területén mínusz 25 fok várható. Október eleje óta már 123 embert ölt meg az idő, az áldozatok mintegy fele hajléktalan volt.

Farkasordító, mínusz 42,6 fokos hideg uralkodik a Skandináv-félsziget és Finnország északi részén. A Fingrid áramszolgáltató vállalat egy esetleges energiahiány veszélyére figyelmeztetett, mivel a saját szükségletének kielégítésével küszködő Oroszország 30 százalékkal csökkentette elektromosenergia-exportját. Koppenhága repülőterén több mint két órán át szünetelt a forgalom, mert a rettentő hidegben nem tudták jégmentesíteni a repülőgépek szárnyát, s a légi közlekedés legkorábban vasárnap tér vissza a normális mederbe. A téli vihar miatt sok magas rangú meghívott csak késve és alternatív közlekedési eszközzel érkezett meg a hó borította dániai fővárosba, hogy részt vegyen Frigyes dán trónörökös és felesége, Mary tavaly októberben született fiának keresztelőjén.

Az előrejelzések szerint Németországba még szombaton betör a szibériai hideg. Olaszországot csak annyiban sújtja a hideghullám, hogy szombaton immár az ötödik egymást követő napon érkezett kevesebb földgáz Oroszországból.

Az Európai Unió kapujában, Ukrajnában nyolc ember fagyott halálra péntek éjjel, és ezzel 15-re emelkedett a hét közepe óta tomboló hideghullám áldozatainak száma. Kelet-Ukrajnában péntek éjjel mínusz 32 fokot mértek, s a hőmérők nappal sem mutattak többet mínusz 25 foknál az ország keleti, északi és középső régióiban. A magas feszültségű távvezetékek megrongálódása miatt az ország 670 településén szakadt meg az áramszolgáltatás péntek éjjel, bezárták az óvodákat, iskolákat és a bányákat, valamint lezárták a forgalom elől Harkiv (Harkov) repülőterét. A prognózisok szerint a jövő hét csütörtökéig nem várható változás az időjárásban.

Törökországban jelentős havazás kísérte a sarkvidéki hideget, így több mint 3600 település - főleg az ország északi, illetve keleti vidékein - nem megközelíthető. A leginkább sújtott, hegyvidékes Kelet-Anatóliában több mint 2000, a Fekete-tenger mentén pedig 1600 falut vágott el a külvilágtól a hótakaró. Keleten több repülőjáratot töröltek a rossz látási viszonyok és a felszállópályákat borító tükörjég miatt. A meteorológiai szolgálat a hőmérséklet további esését jelezte, s a hideg várhatóan szombat éjjel "tetőzik" a rekordalacsony mínusz 30 Celsius-fokkal, napközben pedig mínusz 20 fokkal.

A japán fővárosban és környékén, ahol szombaton az idei télen először havazott, egy ember halt meg, 160 pedig megsebesült különböző balesetekben. Főleg idős emberekkel történnek balesetek, a csúszós utakon sokan esnek el és szenvednek különböző töréseket, zúzódásokat. A 30 millió lakost számláló Tokiót mindeddig megkímélte az elmúlt két évtized legkeményebb japán tele, amely december eleje óta már több mint száz ember halálát okozta az ország nyugati és északi részén.

A szombaton lehullott mintegy hatcentis hótakaró az elmúlt öt év legnagyobb havazását jelenti a japán fővárosban, ahol emiatt légi járatok maradtak ki és késések alakultak ki a pontosságáról híres szupergyors vasút, a Sinkanzen forgalmában is, elsősorban a csendes-óceáni partvidéken fekvő Kanto és Tókai térségében, ahol ritka jelenség a havazás. A Nippon Airways és a Japan Airlines légitársaságok összesen több mint száz, a tokiói Haneda repülőtérről induló vagy oda érkező belföldi járatát kellett lemondani, s emiatt 14 ezer utas kényszerült veszteglésre. A nemzetközi légi forgalmat biztosító Narita repülőtéren reggel csak az egyik felszálló pályát tudták megtisztítani. Késések alakultak ki a nyugati parton fekvő Oszaka légi forgalmában is.

(MTI/AFP/ITAR-TASZSZ/AP)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.