Bankok vezetik a Transelektrót
Jó arcot vágott cége irányításának elvesztéséhez tegnap Székely Péter. A Transelektro-holding elnöke végül elfogadta, hogy le kell mondania birodalma ipari vállalatainak irányításáról. A többségi tulajdonos körömszakadtáig ragaszkodik ingatlanbefektetéseihez, azokat legfeljebb ipari vállalkozásai megmentését szolgáló hitelek fedezeteként hajlandó átengedni. A kormány azonban a tervezett állami és kereskedelmi banki beavatkozásával elkerüli, hogy az országgyűlési választások előtt összességében mintegy hatezer munkahely megszűnésének lehetősége miatt kelljen magyarázkodnia.
Hétfőtől a hitelező pénzintézetek által vezetett konzorcium veszi át a Transelektro ipari cégcsoportjának irányítását - jelentette be tegnap Kóka János. A gazdasági tárca vezetője a bankokkal, majd a Transelektro tulajdonosaival folytatott tegnap megbeszélést, majd ismertette a "magyar ipari kultúra egyik kiemelkedő vállalatcsoportját" megmenteni hivatott intézkedéssorozatot.
A cég ötmilliárd forint azonnali friss tőkét igényel, ám további hitelek, köztük állami pénzek csak a szükséges garanciák mellett nyújthatók - hangsúlyozta Kóka. A finanszírozási terv részletei kérdésesek, az látszik biztosnak, hogy az MFB és az Eximbank átütemezi a Transelektro hiteleit. Kóka szerint szükséges, hogy a kereskedelmi bankok is ugyanezt tegyék, és friss pénzzel is segítsék a cég működését. A Transelektróhoz 47 milliárd forintos külső tőke- és hitelállomány kapcsolódik. Az állam ebből eddig 22 milliárd forinttal járult hozzá a cég működéséhez, tehát tulajdonosi szempontból is érdekeltek vagyunk a vállalat megmentésében - mondta a miniszter.
A Transelektro főtulajdonosa és elnöke, Székely Péter úgy nyilatkozott: "el kellett fogadnunk, hogy az állami és hitelezői segítség szigorúbb ellenőrzéssel jár együtt". A Transelektro elnöke szerint a csoport talpra állítása, illetve a válságmenedzselés másfél-két évet vesz igénybe, és ennek részeként erőteljes külső tőkebevonásra van szükség.
Az Európai Unió megmentési és szerkezetátalakítási támogatás címen lehetőséget ad arra, hogy állami mentőövet nyújtsunk egy cégnek, ha az indokolt - felelte egy kérdésre a liberális gazdasági miniszter, hozzátéve, hogy abban a pillanatban, ahogy összeállt a hitelezők finanszírozási javaslata, ki kell kérni az EU jóváhagyását.
A közös finanszírozási javaslat kidolgozása a hitelezői konzorcium feladata lesz. A testületet Erdei Tamás, az MKB elnök-vezérigazgatója, a Bankszövetség elnöke vezeti. A megbeszélések hétfőn folytatódnak. Az tehát csak később dől el: ki milyen konkrét engedményekre hajlandó a cég megmentése érdekében.