Kilencven külképviseleten szavazhatunk
A szavazók mindkét forduló esetében március 17-én 16 óráig kérhetik a külképviseleti névjegyzékbe vételüket a magyarországi lakcímük szerint illetékes jegyzőtől - közölte Horváthné Fekszi Márta, a Külügyminisztérium közigazgatási államtitkára pénteken Budapesten.
A külképviseleti szavazás első fordulója, április 1-e és 2-a után április 6-án éjfélig, az április 22-én és 23-án megtartott második forduló után április 27-én éjfélig kell a szavazóurnáknak Budapestre megérkezniük.
330 millió forint áll rendelkezésre a külképviseleti szavazásra.
Szavazni csak nagykövetségeken és főkonzulátusokon lehet, ezért nem lehet leadni a voksokat azokon a missziókon, amelyek nagykövetségi rangban vannak ugyan, de nemzetközi szervezetek mellett működnek. A palesztin területen és Irakban az állampolgárok biztonságának érdekében nem lehet szavazni, nemzetközi jogi okokból nem lehetséges a voksolás Vatikánban, Tajpejben, Beregszászon, Jekatyerinburgban, Podgoricában és Pristinában. Nem lehet szavazni azokon a külképviseleteken sem, amelyeket már megjelent kormányhatározat szerint bezárnak.
A szavazáskor a külképviseleten legalább két fő - egy helyi külképviseleti és egy külügyminisztériumi tag - jelen kell legyen a szavazáskor, akiknek tevékenységét szükség esetén további kiküldött munkatársak segítik. A külképviseletre kiutazó külügyi munkatárs egyben a külképviseleti választási iroda vezetője is lesz. A Külügyminisztérium a kiutazásra mindkét forduló esetében 90-90 munkatársat készít fel, s további 30-40 főt helyez tartalékállományba.
A szavazás titkosságának biztosítása érdekében a külképviseleten voksoló állampolgár igazoló nyilatkozatot is kitölt, amelyet a szavazatát tartalmazó lezárt borítékkal együtt ad le. A hazaérkező futár a repülőtérről egyenesen a választási központba viszi a szavazóurnát. Itt ellenőrzik a nyilatkozatot, majd a szavazatot tartalmazó, mindenféle jelzés nélküli borítékot eljuttatják a szavazó lakcíme szerint illetékes választókörzetbe, ahol a választás napján, a voksolás lezárultával a többi szavazattal együtt bontják fel.
Azért tartják egy héttel az első forduló előtt a külképviseleti szavazást, hogy a voksolásra beérkezzenek a szavazatok az egyéni választókörzetekbe, s azokat a Magyarországon leadott szavazatokkal együtt lehessen megszámolni, valamint időben le lehessen folytatni az esetleges jogorvoslati eljárásokat. A második forduló után számolják össze a töredékszavazatokat, amire a törvény már hosszabb átfutást enged, addigra pedig hazaérnek a második fordulós külképviseleti szavazatok is.
(MTI)