Oroszország újrafelfedezése, az olajtól a digitalizált archívumig
A magyar kormány a magyar-orosz kapcsolatok fordulópontját 2003-ra teszi, amikor a két ország közötti áruforgalom először haladta meg a 3,5 milliárd dollárt. Az idén már ötmilliárd közelében jár, amelyből a magyar részesedés egymilliárd dollár, 32 százalékkal meghaladva az előző évet. A Magyarországra irányuló orosz export 93 százalékát ezek a tételek teszik ki.
A magyar fél elsősorban Moszkvában van jelen, bár egyre több a távolabbi régiókban megvalósuló projekt. Moszkva várhatóan részt vesz a budapesti 4-es metró építésében.
Tavaly Brüsszelben a magyar vezérkari főnök tárgyalt orosz kollégájával a magyar hadseregnél még üzemben lévő szovjet fegyverzet orosz közreműködéssel való modernizálására. A kőolaj behozatala sem csökkent, noha korábban Magyarország legfontosabb orosz partnere a Yukos volt (amelynek volt vezére már börtönben van). Az orosz gáz arányát tovább csökkentheti a közép-ázsiai gázimport. Igaz, ez utóbbi orosz hálózatok igénybevételével történne.
A kulturális kapcsolatok fontos állomásaként kezelték a tavalyi moszkvai magyar és budapesti orosz évadot, politikai téren pedig fontos gesztus volt, hogy Gyurcsány Ferenc tavalyi moszkvai látogatásán megköszönte a szovjet hadseregnek, hogy a második világháború végén felszabadította Magyaroszágot a német megszállás alól.
"Cserében" a magyar fél hozzájárul a jelenleg Nyizsnyij Novgorodban lévő állomány digitalizálásához, az eddigi őrzéshez és az elvégzett restaurációs munkálatokhoz. Ezzel egy időben a Mol Rt. orosz alapítványa pedig egymillió dollárt ad a Voronyezsi Regionális Képzőművészeti Múzeum és a közeli Osztrogozsszk Történeti-képzőművészeti Múzeumának újjáépítéséhez.
Variációk a sárospataki könyvekre
A közeli jövőben dől el, kik és hol veszik majd át a sárospataki könyvtár köteteit - tudtuk meg tegnap Dienes Dénestől, a Sárospataki Református Kollégium igazgatójától. Az egyik forgatókönyv szerint az orosz fél a magyar államnak adja