Mandarin a menő a Nagy Almában
Miközben a Pentagon, a CIA és az FBI még a közel-keleti terroristáknál van leragadva, és lázasan arab, perzsa vagy pastu tolmácsokat keres, a Nagy Alma már a jövőre készül. A tehetősebb New York-i családok a mandarin nyelvjárást beszélő kínai nevelőnőket és házvezetőnőket alkalmaznak, hogy gyermekeik már bölcsődés korukban elsajátítsák a nyelvet. A városban komoly piaca alakult ki a kínaiul beszélő háztartási alkalmazottaknak, a kereslet meghaladja a kínálatot. A BBC híre szerint a kínai nevelőnők eleve 20 ezer dollárral többet kapnak, mint szakmájukban az átlag, de előfordult, hogy két család addig licitált egymásra, míg az egyik végül évi 70 ezer dollárt (több mint 14 millió forintot) ajánlott - ez jóval több, mint amennyit egy buszsofőr vagy metróvezető keres, és legalább kétszerese a vendéglátó-ipari átlagbérnek.
New Yorkban a bérek és az árak is jóval magasabbak az amerikai átlagnál, de a kisgyermekes családok ehhez képest is őrületes költségekre kényszerülnek. Az előkelő magánóvodák évi százezer dollártól (20-21 millió forinttól) indulnak, s a szülőktől nemcsak a pénzt, hanem a társadalmi státust is elvárják. Állami óvodák hiányában olcsóbb főállású nevelőnőt alkalmazni - legalábbis annak, aki megengedheti magának.
Az 1,3 milliárd lakosú Kína a következő öt esztendőben pesszimista jóslatok szerint is legalább évi hétszázalékos gazdasági növekedést ér majd el. A kétoldalú kereskedelemben tovább nő a 2004-ben 162 milliárd dolláros amerikai deficit, miközben Kína már eddig is 700 milliárd dollárt halmozott fel amerikai devizában és államkötvényben. Az idei detroiti autószalon egyik sztárja egy jelentéktelen kisautó volt: a kínai Geely 7151 CK amerikai exportját 2008-ban tervezik megkezdeni, és néhány éven belül már százezres eladással számolnak. Nem csoda, hogy a fél szemmel mindig a jövőt kutató New York-iak úgy érzik, a gyerekeket fel kell készíteni a nagy versenyre.
Az egyik közvetítőügynökség szakértője szerint azonban a nyelvtanítás is divat kérdése. Korábban a spanyol volt a menő, mert akkor rendre olyan hírek jelentek meg, hogy pár évtized múlva az USA lakosságának több mint fele spanyol anyanyelvű lesz, és a már ma sem egyeduralkodó angol viszsza fog szorulni. A BBC idéz egy mamát, akinek három és fél éves kisfia kifejezetten élvezi a kínai nyelvleckéket. A kis George azonban még New Yorkban sem mondható átlagos gyermeknek: korábban olasz nevelőnője volt, most pedig francia bölcsődébe jár, és emellett tanulja a mandarint.