A metilalkohol megoldás az energiaválságra?
Oláh György - a Dél-kaliforniai Egyetem (USC) szénhidrogén-kutató intézetének igazgatója két munkatársával - könyvet írt a metilalkohol (metanol) alapú gazdaságról. A február végén megjelenő kötet várhatóan ismét felerősíti a januári európai gázválság körül folytatott vitát arról, hogy miképpen lehet felkészülni az óhatatlanul bekövetkező politikai, gazdasági és természeti változásokra.
Oláh György szerint a világ kőolaj-, földgáz- és szénkészletei nem egyik napról a másikra fogynak majd ki, ám a várható folyamatot jól érzékelteti az energiahordozók világpiaci árának tavalyi drasztikus emelkedése. A problémára nincs azonnali megoldás, a szénhidrogének kutatásáért 1994-ben Nobel-díjat kapott kémikus szerint minden energiatermelési lehetőséget ki kell használni.
Oláh meggyőződése szerint az atomerőművek sokkal kevésbé veszélyesek, mint a rengeteg halálos áldozatot követelő szénbányák - utóbbiakat senki sem akarja betiltani. Az alternatív energiaforrásokat is használni kell, bár a szél- és naperőművek nem jelentenek teljes megoldást. A sokak által megjósolt hidrogénalapú gazdaságot a professzor bizalmatlanul fogadja, mert a hidrogénnek több hátránya van. A legkönnyebb elemként már alacsony hőmérsékleten is illékony, szállításához-használatához nagy nyomással kell összesűríteni. Ehhez teljesen új infrastruktúrára - például a benzinkutakat pótló hidrogéntöltő állomásokra lenne szükség. A hidrogén a természetben szabadon nem fordul elő, ezért már előállítása is energiaigényes, ráadásul az oxigénnel könnyen lép reakcióba, ami veszélyessé is teszi.
Oláh intézetében azon dolgoznak, hogyan lehet a metanolt (CH3OH) energiatárolásra felhasználni. A metanolt, (a faszeszt) az egész világon gyakran összetévesztik rokonával, az emberi fogyasztásra - kismértékben alkalmas - (etil)alkohollal. Méreg, fogyasztása vakságot, halált okoz. A vegyület csupán egyetlen oxigénatommal tér el a földgáz fő alkotóelemétől, a metántól (CH4). Az 1920-as évek németországi kutatásai óta a metanolt főként fából vagy szénből állítják elő. A szintetikus üzemanyagként is használható metilalkohol elégetésekor víz és szén-dioxid keletkezik. Ha a folyamatot vegyi úton megfordítva sikerül a szén-dioxidból és vízből metanolt előállítani, akkor megoldható a metilalkohol-alapú gazdaság. Az autókat vagy a metanollal működő belsőégésű motorok vagy metanol-üzemanyagcellákban előállított árammal működő villanymotorok hajtanák. - A megoldás már néhány év múlva rendelkezésre fog állni. A laboratóriumban a levegőből kivont szén-dioxidból és vízből már mindent elő tudunk állítani, amit eddig földgázból vagy kőolajból készült - mondta Oláh.
Nem lehetetlen, hogy az emberiség előtt álló két legnagyobb veszélyt - az energiaválságot és az éghajlat változását - egyetlen eszközzel lehet majd megoldani. Az ipari mennyiségű szén-dioxidot rövid távon a széntüzelésű erőművek biztosítják, amelyeknek ez a melléktermékük, illetve a földgázmezők, ahol a legtöbbször együtt tör föl a két gáz. Hosszabb távon az sem kizárt, hogy a légkörből vonjunk ki nagy mennyiségű szén-dioxidot, amit egyelőre az nehezít, hogy a légkörnek csak 0,037 százaléka a CO2. Akárhogy is, létérdek, hogy csökkenjen a légkörbe kibocsátott, illetve már ott lévő szén-dioxid mennyisége, mert jelentős részben ez okozza a globális felmelegedést.
Már most is vannak kísérletek arra, hogy az óceánok mélyén vagy a kitermelt földgáz helyére "visszapumpálva" elraktározzák a szén-dioxidot, ez azonban drága, műszakilag nehézkes és nem veszélytelen vállalkozás. Oláh György azt az esetet hozta fel példának, amikor 1987-ben a kameruni Nyos-tó partján egy vulkanikus eredetű óriási szén-dioxid-buborék felszínre emelkedésekor 1700 ember vesztette életét. Egy-egy nagyobb szén-dioxid-tároló szeizmikus mozgás esetén még ennél is nagyságrendekkel több gázt engedne a levegőbe. A professzor szerint ezért már rövid távon a metilalkohol-gyártás a megoldás - egész egyszerűen ez e legjobb módja a szén-dioxid tárolásának.
Az energia Oláh szerint Magyarországon is éppen olyan probléma, mint másutt, hiszen az emberek odahaza is jobb életet, normális árakat akarnak. Ezért nem lenne szabad, hogy ebből politika legyen, a pártok a négyéves kormányzati ciklusoknak rendeljék alá a hosszú távú energetikai döntéseket. - A jövőre nem lehet elég korán elkezdeni a felkészülést, főleg, ha tudjuk, hogy a probléma nem fog magától megoldódni - mondta a 78 évesen is aktív Oláh György.