Rossz a levegő, de nem túlságosan
Az elmúlt napok időjárása különösen kedvez az úgynevezett londoni típusú szmog kialakulásának. A napok óta tartó szélcsend, a Kárpát-medencére telepedett párás, hideg idő miatt Budapesten különösen gyorsan romlott a levegő minősége. Annyira azonban nem rossz a helyzet, hogy szmogriadót kelljen elrendelni. A levegőminőségi előrejelzés szerint a főváros mérőpontjain ma napközben a nitrogén-dioxid-koncentráció többnyire - egy hajszállal - a határérték alatt marad, csak egy helyen érheti el azt: Dél-Pesten, az M0-ás és az M5-ös találkozásának környékén. A kén-dioxiddal sem lesz különösebb gond: a legcsúnyább érték órás átlagban 10-80 mikrogramm köbméterenként, a határérték ez esetben 250 mikrogramm - és az ózonnal (O3) sem. Utóbbiból várhatóan és legfeljebb 50-60 mikrogramm/köbmétert mérnek, a tolerálható érték 110 mikrogramm/köbméter nyolcórás átlagban.
Szálló porból viszont jócskán kijut a városlakóknak: a megengedett koncentráció 50 mikrogramm köbméterenként, ezzel szemben Budapest több részén akár a 100-200 mikrogrammos tartományt is elérheti 24 órás időtartamban. A legnagyobb töménységre ugyancsak az M0-M5-ös körül, az Örs vezér terén és környékén számíthatunk a prognózis szerint, de az 50-100 mikrogramm/köbméteres tartományt is sok helyütt eléri a porkoncentráció, például a Bécsi úton, a Széna téren, a Baross téren és a Tétényi úton.
Ami a csütörtököt illeti, a kép nem sokat módosul. A kén-dioxid- és az ózonkoncentráció lényegében nem változik, bőven a határ alatt marad. A nitrogén-dioxid-telítettség is hasonlóan alakul a mára ígérthez, ami viszont azt jelenti, hogy lesz, ahol eléri a határétéket (M0-M5), sok helyütt pedig éppen hogy csak alatta marad. A szálló por koncentrációja nagyon sok mérőpontnál továbbra is ijesztő lesz az előrejelzés szerint, gyakoriak a 40-50-es és a 100-200-as tartományok, bár a legtöbb helyen 40-45 mikromgramm/köbméternyit jósolnak jellemző értéknek.
A levegőszennyezettség sem az elmúlt, sem ezekben a napokban nem érte/éri el azt a mértéket, hogy Budapesten szmogriadót kellett volna, kelljen elrendelni - szögezte le az igazságügyi környezetvédelmi szakértő. Pataki Károly közölte: a riadóhoz az kell, hogy a város több mérőpontján, egyidejűleg és napokig olyan értékeket mérjenek, amelyek elérik a szakemberek által - az EU-előírások alapján - összeállított intézkedési tervben foglalt értékeket. Ez nem történt meg, és a jelek szerint a következő napokban nem is fog. Hozzátette: az egyes mérőállomások adatai alapján nem lehet az egész városra vonatkozó következtetéseket levonni, márpedig szmogriadót az egész városra kellene elrendelni, ha a sors úgy hozná. Ettől függetlenül vannak olyan helyek (például a többször emlegetett M0-M5 találkozása), ahol mindenképpen szükség volna lokális beavatkozásra, konkrétabban forgalomkorlátozásra - mondta. A főtanácsos megjegyezte: a most legijesztőbb mértéket öltött szálló porra (PM 10) nincs külön riasztási küszöbérték, a por a többi komponenssel együtt, például a kén-dioxiddal együtt érhetne el kritikus határt, de ez sem történt meg.