Az amerikai lehallgatások többsége értelmetlen volt?

Terméketlen volt az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Ügynökségnek (NSA) George Bush elnök által a terrorizmus elleni harc jegyében engedélyezett lehallgató tevékenysége a The New York Times keddi számának értesülése szerint. A hazai kémkedési program ellen két polgárjogi szervezet is bírósági keresetet nyújt be kedden.

A New York-i lap tudomása szerint a nemzetközi telefonbeszélgetések lehallgatása és az elektronikus levelezés ellenőrzése amerikai állampolgárok és feltételezett terroristák között óriási mennyiségű rostálatlan információt zúdított a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) nyakába. A lapnak nyilatkozó FBI-tisztségviselők úgy vélték, hogy a lehallgatások többnyire értelmetlen betolakodást jelentettek az amerikaiak magánéletébe.

Az adatáradat, nevek, telefonszámok, email-címek nem sok olyan terroristagyanús személyhez vezették el az szövetségi nyomozókat, akikről ne tudtak volna már, ugyanakkor elvonták őket a terrorizmusellenes munka jóval fontosabb területeiről. A lap úgy tudja, Robert Mueller FBI-igazgató megkérdőjelezte a bírósági hozzájárulás nélküli lehallgatások törvényességét, de meghajolt az igazságügyi tárca jogi értelmezése előtt. (Egy 1978. évi törvény tiltja az amerikai állampolgárok utáni kémkedést az Egyesült Államokban egy különleges titkos bíróság hozzájárulása nélkül.)

A titkos lehallgatási program létezését decemberben tárta fel a The New York Times, ami újabb tápot adott az elnöki hatalom határairól folyó vitának. Bush elnök hangsúlyozta, hogy a bírósági engedély nélküli lehallgatások engedélyezésével az alkotmány adta kereteken belül maradt. Dick Cheney amerikai alelnök úgy nyilatkozott, hogy a program a terrorizmus elleni harcban "életek ezreit" mentette meg.

Számos törvényhozó független vizsgálatot sürget annak kiderítésére, hogy az elnök túllépte-e hatáskörét. A kormány a maga részéről annak kiderítésére indított vizsgálatot, hogy ki szivárogtatta ki a titkos lehallgatásokat a sajtónak.

Al Gore volt amerikai alelnök hétfő este ugyancsak független vizsgálatot sürgetett, mivel szavai szerint a lehallgatási program arra enged következtetni, hogy az Egyesült Államok elnöke megsértette a törvényt.

A The New York Times tudomása szerint az Amerikai Polgári Szabadságjogok Uniója (ACLU) és az Alkotmányos Jogok Központja (CCR) polgárjogi szervezetek külön-külön bírósági keresetet nyújtanak be a belföldi lehallgatási program ellen, annak azonnali beszüntetését kérve.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.