Európa gazdasági kilátásai nem túl bíztatóak, kétszer annyian gondolják azt, hogy országuk gazdasági helyzete rosszabbra fordul az előttük álló évben, mint akik javulást jósolnak - áll a TNS Opinion & Social közvélemény-kutató Európai Bizottság számára készített Eurobarometer felmérésében.
Tíz európaiból négy a gazdaság romlására számít
Marita Carballo, a TNS Polling & Social globális vezetője így nyilatkozott: “Az Eurobarometer eredményei azt a benyomást keltik, hogy az emberek nem bizakodóak a gazdaság kilátásait illetően, emellett sokan számítanak növekvő munkanélküliségre is. Ugyanakkor ne feledkezzünk el arról, hogy a felmérés hasonló várakozásokról számolt be 2004 tavaszán is, ám az európai gazdaság mindezidáig viszonylag élénk volt. A Kína és India jelentette, erősödő verseny árnyékában kijelenthetjük, hogy 2006 kemény év lesz Európa számára. Ugyanakkor bíztató, hogy az európai polgárokat kevésbé nyomasztja a gazdaság, mint 12 hónappal ezelőtt, és kíváncsian várjuk, hogy ez a tendencia túlmutat-e az év végén."
Az Európai Unió 25 tagállamában, harmincezer válaszadó megkérdezésével készült felmérés szerint 2006-ban az emberek leginkább a munkanélküliség miatt aggódnak (40 százalék). Ezt szorosan az adott ország általános gazdasági helyzete iránti aggodalom követi (39 százalék). Minden ötödik megkérdezett számít arra, hogy ez a családi költségvetésben is érezhető lesz. Az adatok szerint a gazdaság miatti nyugtalanság meglehetősen eltérő az egyes országokban. A tizenöt régi tagállamban az aggodalom mértéke az írországi 4 százaléktól a németországi 43 százalékig terjed.
A magyar optimizmus ismét kevés
A sorrend a magyar adatok szerint is hasonlóan alakul, bár - az adott ország gazdasági helyzetének alakulásától eltekintve - kevésbé vagyunk optimisták, mint az európai átlag. A pozitív várakozások a válaszadó életét általában, illetve a háztartások anyagi helyzetét övezik, bár itt is elmaradunk az európai átlagtól.
Jóval kedvezőtlenebb viszont a munkavállalói helyzet megítélése. A válaszadók tizenkét százaléka vár javulást (EU: 22 százalék), huszonhárom százalék a helyzet rosszabbra fordulására számít, tizenegy százalék pedig teljesen bizonytalan (EU: 9-9 százalék). A legnagyobb arányú negatív válaszok az általános magyarországi gazdasági helyzetre, és a magyarországi munkavállalási lehetőségek megítélésére vonatkoznak.
A magyar fiatalok derülátóbbak
Általánosságban elmondható, hogy a fiatalok - különösen a 30 év alattiak, és elsősorban a budapesten élők pozitívabban ítélik meg helyzetüket. Az idősebb generációk borúlátóbbak. Ez elsősorban a válaszadók általános életét, a háztartások anyagi helyzetét, valamint a saját munkavállalói helyzetet firtató kérdések esetén élesedik ki.
Az EU problémái: munkanélküliség, gazdaság, bűnözés
Az országukra jelenleg váró két legfontosabb problémát firtató kérdésre az európai válaszadók közel fele (44 százalék) a munkanélküliséget jelölte meg vezető problémának. Különösen magas ez az arány az új tagországokban, ahol tíz polgárból hat (57 százalék) fejezte ki aggodalmát. Ennek ellenére azt is látni kell, hogy 2003 óta először csökkent azon EU állampolgárok száma, akik a munkanélküliséget tekintik egyik fő gondnak. 2004 augusztusában még a megkérdezettek 46 százaléka számára jelentette a munkanélküliség a legfőbb gondot, és ez az arány 2005 tavaszára 50 százalékra nőtt.
A válaszadók 26 százaléka szerint a második legnagyobb probléma a gazdaság jelenlegi állapota.
A bűnözés került a harmadik helyre a problémák területén Európában, de az utolsó felmérés óta meglehetősen sokat változott az emberek véleménye. Az aggodalom az Egyesült Királyságban növekedett leginkább (a 41 százalék 10 százalékpontos növekedést jelent), míg Ausztriában mutatta a legnagyobb csökkenést (a 14 százalékos eredmény 10 százalékpontos csökkenést takar). Nem meglepő, hogy a terrorizmus miatti aggodalom - a Londonban elkövetett júliusi merénylet hatására - az Egyesült Királyságban nőtt leginkább (20 százalékkal), ahol most a megkérdezettek 34 százaléka aggódott emiatt.
A magyaroknál is vezet a munkanélküliség, viszont a bűnözést megelőzik az egészségügyi ellátó rendszer problémái. Ezeket a problémákat illetően a magyarok hasonlóképpen vélekednek a többi európai országgal. Igaz, az arányok tekintetében megelőzzük Európát, mivel itthon 50 százalék a munkanélküliséget, 34 százalék pedig a gazdasági helyzetet tekinti a legnagyobb gondnak jelenleg. A harmadik legnagyobb probléma (30 százalék) az egészségügyi ellátó rendszer, ami az európai átlag szerint a negyedik helyre szorult, de fele ilyen magas aránnyal.
A dobogóról leszorultak
Csak a Top 3 után következik az infláció (20 százalék), valamint a bűnözés (19 százalék) és a nyugdíjak (14 százalék). Nem meglepő, hogy az adatok jelentős szórást mutatnak a korcsoportok tekintetében. Míg például az egészségügyi ellátórendszert minden korosztály hasonló arányban tartotta problémásnak, az idősebbek (60 év felett) érzékenyebben reagáltak a bűnözésre és a nyugdíjakra. A 40-59 év közötti korosztály a munkanélküliséget jelölte meg kiemelkedő arányban, mint problémát. Érdekes módon az infláció kérdésével leginkább a fiatalok, főként a 29 év alattiak foglalkoztak nagyobb arányban.
(A kutatás 2005. október 10. és november 5. Között, 29 430 fő megkérdezésével, személyes interjú keretében az EU 25 tagállamában, a csatlakozásra váró országokban (Bulgária és Románia), valamint a második körben csatlakozó államokban (Horvátország és Törökország), illetve a török ciprióták által felügyelt területen zajlott.)
(A TNS Hungary sajtóközleménye alapján)