Mit és miért

"Tegyük fel, hogy ezúttal a szabotőrök nem lesznek olyan sikeresek, mint eddig, és megtudjuk, kik voltak besúgók." Ezt írtam egy évvel ezelőtt (Múltunk tükre, a besúgó, 2005. február 11.). A szabotőrök sikeresek voltak, nem tudtuk meg. Az ügynökök nevei továbbra is egyenként és véletlenszerűen bukkannak fel. Egy nagy ügyből sok kis ügy lesz. Ez nagyon nem jó. De előnye is van. Jobban érvényesülnek az egyes történetek sajátosságai, többször és többféleképpen lehet elgondolkodni a dologról. Illetve a dolog kapcsán az élet nagy dilemmáiról.

Lendvai Pálnak az Élet és Irodalom legutóbbi számában megjelent cikkéből kiderült, hogy Szepesi György is ügynök volt. 1950 óta. Nem hiszem, hogy ennek a fölfedezésnek drámai hatása lenne, noha a magyar média egyik legnépszerűbb és immáron hat évtizede népszerű személyiségéről van szó. Ez a fölfedezés azonban nem áll ellentétben azzal, amit eddig is tudtunk róla, ezért nem lehet drámai. Akik szerették őt, eddig is vagy annak ellenére, vagy - sokkal inkább - attól függetlenül szerették, hogy a diktatúra megbízható embere volt. Élete különböző szakaszaiban nyilvánosan is vállalt nem különösebben dicsőséges (1956-ban kifejezetten dicstelen) politikai szerepeket, de ez nem sokat számított ahhoz képest, hogy ő volt a magyar sport, a magyar szurkoló, a magyar lelkesedés hangja. Ennek szereti, aki szereti. Ma már annak is egyre kevésbé van drámai hatása, ha olyasvalakiről derül ki, hogy besúgó volt, aki a pártállam ellenzékéhez tartozott régen, vagy/és azok táborához tartozik most, akik a pártállam egykori kádereinek és ügynökeinek kiirtását szorgalmazzák a magyar közéletből. Ugyan miért csodálkoznánk azon, ha a pártállam megbízható, nemzetközi színtéren is bevethető kádereiről kiderül, hogy ügynökként is szolgáltak? Miért ne szolgáltak volna, ha amúgy is szolgáltak?

Lendvai Pál történetében nem a besúgók személye érdekes igazán, hanem a besúgott helyzete. Abban sokan fölismerhetik életük dilemmáját. Ahhoz, hogy Lendvai menekült politikai újságíróként és szakértőként azt csinálja, amiben a tudása és a helyzeti előnye leginkább érvényesül, kapcsolatok és utazási lehetőségek kellettek. Ezekhez pedig a szovjet blokk kádereinek és hatóságainak jóindulata. A jóindulatot ingyen nem adják, amivel pedig fizetni lehet érte, az a hitelesség számlájára megy. Márpedig a hitelesség is munkafeltétel. A munkának egymást kizáró föltételei vannak tehát. A munkálkodó pedig gyötrő számítgatással tölti az életét: mennyit kell és mennyit lehet adni ahhoz, hogy a jóindulatból megszerezzen, a hitelességből pedig megtartson annyit, amennyivel dolgozni lehet? Lendvai Pál mostani cikkéből inkább csak azt tudjuk meg, mi az, amit nem tett meg: nem lett ügynök, nem lehetett rajta keresztül cikkeket elhelyezni a nemzetközi sajtóban, nem tudtak meg tőle bizalmas információkat. Egy ideig nem is engedték be a szovjet blokk országaiba, csak Romániába, amelyről saját értékelése szerint "valószínűleg túl pozitív" cikkeket írt.

A dilemmák nem akkor a legélesebbek, amikor a jóindulat ára morálisan nyilvánvalóan elfogadhatatlan, hanem akkor, amikor az árat leengedik annyira, hogy az elfogadhatósága már és még kétes legyen. Lendvai Pál számára 1970-ben eresztették le idáig az árat. Ahogy a Honnan - hová? című kötetében fogalmaz: "megkezdődött a mosolyoffenzíva, az ügyes, mellékes engedményes taktikája". Lendvai az osztrák szociáldemokraták és a magyar pártállam közötti kivételesen jó kapcsolatok egyik kovácsa és kedvezményezettje lett. Aki nehéz és tanulságos feladatot keres magának, próbálkozzék Lendvai ekkori munkásságának és döntéseinek morális értékelésével.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.