Izrael politikai hullámvasúton ül
Charlie - így hívja magát az óváros, Jaffa kapujánál turistákat pénzköltésre csábító palesztin - azt mondja: attól tart, ha elmegy szavazni, annak nyoma lesz, és az izraeliek egyszer csak közölhetik: "Ha a palesztin kormányra szavazol, menj élni Ciszjordániába." Pedig Charlie nagyon büszke arra, hogy Jeruzsálemben, az óvárosban született: - Szent ember vagyok - mondja tréfásan, komoly történelmi tudattal.
Az izraeli kormány a döntésben kikötötte, hogy terrorszervezet tagjai nem indulhatnak a választáson. Tegnap öt palesztint le is tartóztattak Kelet-Jeruzsálemben kampányolás közben. Köztük volt a Hamasz szélsőséges szervezet listáján második helyen szereplő Mohammed Abu Tir sejk is. A sejk a hét végén azt mondta az izraeli Haarec lapnak: a Hamasz jobban tárgyalna, mint bárki korábban, mert az eddigi vezetés az elmúlt tíz év alatt nem ért el semmit.
Abu Tir nem veti el az Izraellel folytatott tárgyalások lehetőségét - ám kérdés, mekkora támogatottsága van ennek az álláspontnak saját szervezetén belül. A sejk szerint a választásokon való részvétel nem taktikai, hanem stratégiai döntés volt a Hamasz részéről.
Eközben az izraeli politikai élet is éli a maga hullámvasútra emlékeztető életét. Bár Jeruzsálem utcáin egyelőre csak Amir Perec, a Munkapárt vezetőjének arca köszön vissza a plakátokról, az embereket nagyon is foglalkoztatja a március 28-i választás. Ám két hónap nagyon sok idő Izraelben. Az itteni pártokban kisebb forradalmak mentek végbe. A középutas, világi Yosef (Tomi) Lapid vezette Sinuj párt hét végi pártlista-összeállító szavazásán a párttagok nem Lapid legfontosabb bizalmi emberét választották a második helyre. Emiatt pártszakadásra lehet számítani, sőt előfordulhat, hogy a magyar származású Lapid visszavonul a politikától. - Holnap döntök - közölte telefonon lapunkkal a pártvezető.
A Likud pártlistáján is fiatal, ismeretlen politikusok díszelegnek előkelő helyen. A Jerusalem Post szerint több párttag úgy nyilatkozott, hogy megbuktatják Benjamin Netanjahu pártelnököt, ha nem nyeri meg a választásokat a jobboldali párt, amely a felmérések szerint csak harmadik helyen áll.
A Hadassza kórház körül - ahol Ariel Saron miniszterelnököt ápolják - lecsendesedett az élet. A híradó már nem Saron állapotával indít. Az újságírók pénteken elmentek. - Pedig hatvan tévéállomás verte le sátrát a kórház előtt - mondja lapunknak Ron Krumer, a kórház egyik szóvivője. Hozzáteszi, hogy az agyvérzés óta folyamatosan van ok az aggodalomra, de az, hogy a miniszterelnök nem ébredt fel, még nem jelent semmit. - Nincs tankönyvekben meghatározott időszak, hogy mikor kellene valakinek az ő állapotában felébrednie - fogalmaz Krumer. Saronon vasárnap éjjel gégemetszést hajtanak végre, hogy könnyebben tudják leválasztani a lélegeztetőgéptől.
Izraelben már nincs olyan orvos, aki ne szólt volna Saron állapotáról. A sajtóban azonban egyre inkább erősödnek a kritikák, amelyek szerint Saront félrekezelték. - Miért nem szállították helikopteren, miért nem vitték a közelebbi kórházba, miért hagyták, hogy dolgozzon a stroke után? - sorolja az ismerős kérdéseket egy izraeli taxisofőr.
- Mindent megtettünk, és ugyanúgy cselekednénk, ha most érkezne egy hasonló beteg. Nem hallgattunk el semmit sem a Saron család, sem a közvélemény elől - védekezik Krumer.
Most már mindenki az "agyafúrt ügyvédben", Ehud Olmert ideiglenes kormányfőben bízik. Saron állapota egy kis időre valóban egyesítette az általában végletesen megosztott Izraelt. Még a telepesek is - akik közül többen Saron halálát kívánták a tavalyi gázai kivonulás miatt - imádkoztak a "régi Saronért".