Transelektro: Székely az ára a segítségnek?
Politikai üggyé nőtte ki magát az immár a cégcsoport által is elismerten pénzügyi válságban lévő Transelektro holding megmentése. Az országgyűlési választások előtt három hónappal a kormányzat aligha nézheti tétlenül a saját vállalkozásainál kétezer, beszállítóin keresztül pedig összesen mintegy hatezer embernek munkát adó Székely-birodalom esetleges csődjét. A Kóka János gazdasági miniszter pénteki utasítása alapján az MFB irányításával készülő megmentési terv elsősorban a holding érdekeltségeinek talpra állítására koncentrál - a tulajdonosok érdekei már keveset nyomnak a latban.
Azt egyelőre nem tudni, hogy a hitelező pénzintézetek kialakították-e már végleges álláspontjukat a Transelektro csoport megmentéséről. A Népszabadság értesülései szerint azonban valószínű, hogy az újabb pénzügyi segítség fejében Székely Péter lemondását követelik majd. Beavatkozásuk feltétele lehet, hogy a Transelektro mai tulajdonosai - a többségi befolyással rendelkező Székely családdal az élen - lemondanak részesedésükről és átadják birodalmuk irányítását. Arra az esetre pedig, ha a kért lépésekre nem kerülne sor, a bankok szankciókat is kilátásba helyezhetnek.
Egyúttal immár biztosra vehető: a hitelezők a Transelektro és cégei megmentéséért egyetlen olyan lépést sem tesznek, amely tovább növelné már ma is tekintélyes saját kockázatukat. Az MFB és az Eximbank kormányzati döntésre és utasításra vár, hiszen a Transelektrónak mintegy húszmilliárd forintot hitelező, illetve garantáló két pénzintézet aligha tudná megmagyarázni, hogy miért is vállalt újabb állami kockázatot egy magánvállalkozás érdekében. A hitelezők csapatához tartozó, és szintén mintegy 20 milliárd forintjuk után futó kereskedelmi bankok (köztük az OTP, az IEB, az MKB, a Raiffeisen és az Erste) biztosra szeretne menni, és állami garanciákat kér a további szerepvállalásáért.
Az ügybe egyelőre kizárólag a Transelektro alvállalkozóinak és szállítóinak nincs beleszólásuk. A Székely-birodalomtól együttesen mintegy tízmilliárd forintot váró kisebb-nagyobb cégek számára legfeljebb az lehet valamelyest megnyugtató, hogy a holding összeomlása a hitelező bankoknak sem érdeke.