Bokros, Békesi, Széles
Bokros Lajos az ELTE-n, Csillag István a Budapesti Műszaki Főiskolán, Békesi László a Budapesti Gazdasági Főiskolán, László Csaba a Magyar Táncművészeti Főiskolán, Draskovics Tibor a Pécsi Tudományegyetemen lesz a gazdasági tanács tagja. Az új felsőoktatási törvény értelmében az egyetemek és a főiskolák élén március 1-jétől fölállítandó, hét-kilenctagú testületekbe ugyanis a kormány jelölhet két-három főt: a 69 kormányzati delegált között öt volt pénzügy-, illetve gazdasági miniszter is szerepel. A megbízatás öt évre szól, a tagokat nem lehet visszahívni.
A gazdasági tanácsoknak csupán döntés-előkészítő szerepük lesz: javaslatokat tehetnek a szenátusnak például a költségvetést, az intézményi fejlesztési tervet illetően. Nem kaphatnak helyet a tanácsban kormánytagok, államtitkárok, köztisztviselők, polgármesterek, önkormányzati, országgyűlési vagy EP-képviselők, politikai pártban tisztséget betöltők, illetve a szenátus tagjai.
Magyar Bálint oktatási miniszter szerint annak ellenére, hogy a tanácsoknak csak döntés-előkészítő szerepük lesz, megkerülhetetlenek lesznek - tagjaik között ugyanis neves szakemberek vannak. A kormány delegáltjai között van például hat bankvezető és 27 vállalatvezető. Csak elvétve található azonban közöttük inkább a jobboldalhoz köthető szakember. Közéjük sorolják Széles Gábort, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének elnökét, akit a Szegedi Tudományegyetemre jelölt a miniszter. Magyar Bálint ezzel kapcsolatban azt mondta: felkérte Chikán Attilát és Matolcsy Györgyöt, az Orbán-kormány gazdasági minisztereit is, ők azonban nem vállalták a megbízatást.
Sió László, a Fidesz oktatási műhelyének vezetője mindezt úgy kommentálta az MTI-nek: a kormánynak nem sikerült megfosztania autonómiájuktól az egyetemeket, ezért komiszszárokat küld a nyakukra, hogy a saját akaratát mégis érvényesíteni tudja.