A Civilek a Mecsekért Mozgalom ellenzi a lokátorépítést a Tubesen
Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy egy ilyen beruházás egy százhatvanezer lakosú város közvetlen közelében valósuljon meg. Ha a radarra mindenképpen szükség van, olyan helyre tegyék, ahol ritka a népesség - mondta sajtótájékoztatón Boros János.
A szervezet az alábbiakban foglalta össze kifogásait:
1. Nem akarunk egy katonai létesítmény miatt veszélyben élni, nem akarjuk, hogy városunk és a benne élő emberek célpontok legyenek.
2. Nem akarunk erős elektromágneses mezőben élni, melynek hosszú távú élettani hatásait még nem ismerhetjük.
3. Nem akarunk katonai objektumokat a város védett zöld övezetében, népszerű kirándulóhelyén és „tüdejében”.
4. Nem akarjuk, hogy a város feletti Mecsek tájképét óriás betongombával rúttá tegyék.
5. Nem akarjuk, hogy a város és a környék településeinek ingatlanjai (lakások, lakóházak, szőlők, üdülőtelkek) értéküket veszítsék.
6. Nem akarunk egy, a demokrácia elveit semmibe vevő nagypolitika játékszereivé válni.
7. A Mecsek sok millió éve itt áll, a város építészeti és kulturális emlékei pedig több ezer évesek. A tervezett radar-építés viszont csak rövid távú és néhány év alatt elavuló érdekeket szolgálna. Rombolni könnyű, helyreállítani szinte lehetetlen.
8. Békés, biztonságos életet kívánunk élni.
9. Élhető, egészséges környezetet kívánunk a városban élő embereknek, magunknak, gyermekeinknek és az eljövendő nemzedékeknek.
10. Olyan természetet szeretnénk, ahol a hegycsúcsokat nem beton, hanem növényzet borítja. Olyan várost kívánunk az itt élő embereknek és az országnak, amely méltó a Világörökség címhez, Európa kulturális fővárosának rangjához, az Ökováros-Ökorégió programhoz, és egy a hagyományaira, idegenforgalmára sokat adó régióhoz.
11. Saját magunk kívánjuk alakítani egyéni életünket, városunkat, környezetünket. Együttműködésre törekszünk a nagypolitikával, amennyiben az biztosítja az itt élő emberek legfontosabb szempontjainak érvényesülését. Szeretnénk egy összetartó, saját sorsát felelősséggel alakító, a demokrácia elvei szerint működő, európai városban élni.
12. Civilizált, demokratikus, kulturált várost, élő Mecseket, gazdaságilag és kulturálisan virágzó régiót szeretnénk.
A városban élők közül sokan elfogadhatatlannak tartják ennek tartalmát, kategorikus módját, teljes előkészítetlenségét - hangoztatja a szervezet.
Boros János arra a kérdésére, hogy tiltakozó akciókat is terveznek-e az építkezés megakadályozására, azt mondta, a fejlesztés egyelőre az előkészítés fázisában van, így ennek felvetése nem aktuális.
Ügyüket önállóan, politikamentesen képviselik, és nem vették fel a kapcsolatot a korábban a zengői radar ellen tüntető Civilek a Zengőért Mozgalommal, vagy a Greenpeace-szel - mondta.
Gyurcsány Ferenc tavaly november végén jelentette be: a kormány a Pécs melletti Nagy-Tubesre javasolja telepíteni az eredetileg a Zengőre tervezett radart. A miniszterelnök ezt megelőzően a honvédelmi és a környezetvédelmi miniszter társaságában egyeztetett az államfővel az új lokátorról. Sólyom László a véleményeket megfontolta és támogatta a kormány szándékát.
Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium úgy reagált, hogy még nem született arról döntés, hogy a Tubesen fog felépülni a NATO-lokátor, csak arról, hogy nem a Zengőn fog, de lehetőségek közé sorolták a Tubes hegyet.
Hozzátette, hogy ezt a helyszínt a köztársasági elnök is egy olyan alternatívának nevezte, amely kielégíti a környezetvédelmi és a biztonságpolitikai érdekeket.
A szóvivő szerint a helyszínen már működik egy katonai átjátszó állomás, tehát rendelkezik olyan infrastruktúrával, amelyre meg lehet építeni a katonai objektumot.
Mint mondta, egyelőre egy alternatív javaslatról van szó, amellyel kapcsolatban több vizsgálatot is el kell végezni. Ezek között szerepel egy sugár-higiénés vizsgálat, amelyet egy megvalósíthatósági tanulmány, majd egy környezeti hatástanulmány követ. Ha ezek mindegyike alátámasztja, hogy a helyszín megfelel az elvárásoknak, akkor lehet majd döntést hozni.
Bocskai szerint egy független szervezet hamarosan elkészül a sugár-higiénés tanulmánnyal, amelyet nyilvánossá fognak tenni a közvélemény számára. Ezt követően, az év második negyedévében készülhet majd el egy megvalósíthatósági tanulmány, az év második felére pedig a környezeti hatástanulmány.
Hozzáfűzte, hogy egyelőre nincs olyan tény, amiről vitatkozni lehetne. Hangsúlyozta, hogy a kormány folyamatosan szeretné tájékoztatni a helyi lakosságot a döntés-előkészítés folyamatáról.
A miniszterelnök tavaly november végén jelentette be: a kormány a Pécs melletti Nagy-Tubesre javasolja telepíteni az eredetileg a Zengőre tervezett radart.
(forrás: NOL, MTI)