Félmilliós belvárosi babakötvény
Márpedig erre jó esély van, hiszen az egyetlen bolgár kisebbségi képviselővel többségbe került jobboldal minden előterjesztést érvényesíteni tud, ha akar. A babakötvény ezért vélhetően legkésőbb márciusban életbe léphet - mondta lapunknak Puskás András, a kerületi Fidesz-frakció vezetője. A program lényege szerint gyermekenként ötszázezer forintot különítenének el egy önkormányzati pénzügyi alapra, s ezt évente 50 ezer forinttal növelnék. A gyerekek 21 éves korukban juthatnának hozzá a "vagyonukhoz", ami akkorra a kamatokkal együtt - a frakcióvezető számításai szerint - meghaladná a 2,2 millió forintot. Ezt a kedvezményezettek otthonteremtésre vagy tanulmányaikra fordíthatnák.
A javaslattal több gond is van - mondta Pásztor Tibor, a kerületi MSZP-frakció vezetője. A szocialisták már tegnap benyújtottak egy hasonló tervezetet, igaz, abban nem ilyen vállalhatatlanul nagy kiadások szerepelnek. Az ő babakötvényük költsége egynegyede a jobboldali javaslaténak, de legalább garantáltan kifizethető - mondta Pásztor. A Fidesszel ellentétben ők nem a 21., hanem a 18. életév betöltése után tennék hozzáférhetővé a pénzt, ám addig sem az önkormányzat számláján, hanem a gyerek nevére nyitott pénzügyi alapon fialtatnák az összeget. Ezt a számlát a szülő - vagy gyám - felügyelhetné, s követhetné a teljesítést, s nemcsak ígéretet kapna egy majdani pénzre. Az MSZP-s babakötvényt a fiatal felnőttek bármilyen célra fordíthatnák majd, szemben a Fidesz pántlikázott javaslatával, amely szigorúan korlátozza a felhasználást.
Puskás András határozottan cáfolja, hogy a tegnap nyilvánosságra hozott javaslatukkal csak überelni akarták volna a szocialistákat.
l Rászorultságtól függetlenül minden megszülető budapesti gyereknek járjon a babakötvény fővárosi kiegészítő támogatása - ismertette a fővárosi Fidesz-MKDSZ javaslatát tegnap Kupper András frakcióvezető. Ezzel utalt Demszky Gábor szerdai bejelentésére, mely szerint a főváros húszezer forinttal egészíti ki a babakötvény induló összegét a rászoruló gyerekeknél. Kupper szerint a család pillanatnyi anyagi helyzete alapján a főváros nem hozhat olyan döntést, amely kihat a gyerek életére, hiszen lehet, hogy ma nem rászorult, de holnap már az.