A hosszútávfűtő magányossága

Bár egyre többen térnek át vegyes vagy teljesen alternatív fűtésre, sokakat még mindig visszariaszt a kezdeti magas ár és a hosszú megtérülési idő.

Jelenleg Magyarországon mintegy fél tucat ökofalu-kezdeményezésről tudni. Többségük a Dunántúlon található, ahol a megújuló energiaforrások hatékony felhasználásáról híres Burgenland közelsége is hozzájárul a helyi programok viszonylagos sikeréhez. Piaci szereplők szerint a közületi kezdeményezéseken túl egyre több egyéni építtető tér át vegyes vagy már zéró energiaigényű, teljesen alternatív energiaforrásokra épülő fűtési rendszerekre.

A legfontosabb hazai technikai megoldások a geotermikus energia, azaz a talaj vagy forrásvíz hőmennyiségének hőszivattyú segítségével történő kinyerése, a meleg víz és részben a lakásfűtéshez használatos napkollektorok felszerelése, továbbá a fa- és pellettüzelésre használatos kazánok. Az alternatív energiaforrásokkal szemben a leggyakrabban felmerülő ellenérv a magas kezdő költség. Ez magánszemélyeknek a hatóságilag támogatott gázárak miatt viszonylag hosszú, technikai megoldástól függően 8-15 éves megtérülést jelent. Magyarországon - a nyugat-európai gyakorlattal ellentétben - magánszemély nem igényelhet támogatást az alternatív fűtési berendezések beszereléséhez vagy a már létező gázalapú fűtés kiváltásához. Ez a közületek esetében is csak 125 millió forintos beruházási értéken felül lehetséges - a beruházási érték 30 százalékát kitevő állami támogatással a megtérülési idő jelentősen lerövidül: akár négy év alatt is behozza az árát az energiatakarékos megoldás.

A geotermikus, azaz a forrás- vagy talajvízből hőszivatytyúval kinyert hőenergia 8-10 év alatt válik kifizetődővé. Bondár Imre, a Hidro-Geodrilling Kft. projektvezetője elmondta: egy átlagos, 120 négyzetméteres családi ház esetében hat kilowatt teljesítményű hőszivattyúra van szükség, ezért itt nagyjából 2-2,5 millió forintos befektetéssel kell számolni.

A napenergia hasznosítása hazánkban továbbra is meglehetősen költséges, ahogy Varga Pál, a napenergia hasznosításával foglalkozó Naplopó Kft. cégvezetője mondja: itthon a napenergia tisztán versenypiaci árai egyelőre nem tudnak versenyképesek lenni a hatóságilag támogatott gázárakkal. Szerinte jelenleg egy átlagos családi ház esetében a túlnyomó többségében a tetőre felhelyezett 5-6 négyzetméter napkollektor mintegy 60 százalékban fedezi az adott háztartás melegvíz-szükségletét. Egy ilyen kollektor a jelenlegi napi árakon fél- és egymillió forintba kerül. Varga tizenöt év megtérülési idővel számol. Nagyobb, húsz négyzetméteres felületű, és átlagosan 2-2,5 millió forintba kerülő napkollektorok esetében már a fűtésre is lehet gondolni, mert itt a kinyert energia a melegvíz-szükséglet száz százaléka mellett a ház fűtési szükségletének 30 százalékát is fedezi.

A napkollektor a meleg víznek jó
A napkollektor a meleg víznek jó
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.