Se csillár, se teherlift

Már biztos: újraaranyozott stukkókat, sarokobeliszket hiába keresnénk majd a felújított Zeneakadémián. Korábban azt tervezték, 2007-re teljesen megújul az épület. Ma annak is örülnének, ha jövőre elkezdődne a munka - mondja Batta András rektor.


A megújulás kérdése egyelőre napirenden van - és most már ez is nagy szó. Amikor 2001-ben az intézmény vezetősége tárgyalásokat kezdett az Oktatási Minisztériummal és a kulturális tárcával, nyolc-tízmilliárdos beruházásról és a műemléki helyreállítás mellett komplett korszerűsítésről beszéltek. Ha minden jól alakul, mondta az akkori rektor, Falvai Sándor, 2007-re, századik születésnapjára megújulhat a Liszt Ferenc téri palota. Halkan tette hozzá, hogy gazdasági viharoktól tartanak. Félelmei beigazolódtak.

Az ütemezés csúszott. És bár a 2002 áprilisában kiírt építészeti tervpályázatot a Sándor-palota felújításában is részt vevő Magyari Éva, Pazár Béla, Potzner Ferenc alkotta csoport megnyerte, a költségvetés takarékossági intézkedései miatt a rekonstrukció kezdetét 2004-ről 2005-re halasztották, majd további három évvel elodázták.

Egy éve megújult a Zeneakadémia szakmai és gazdasági vezetése, ma már legfeljebb az épület a régi. Ahonnan az iskolának mindenképpen el kell költöznie a felújítás idejére. Úgy tervezték, új épületet húznak fel erre a célra, amelyet a felújítás után is megtartanak. - Második otthonunk felépítésére közbeszerzési pályázatot írtunk ki - mondja Batta András -, de az elvárásainknak egyik beadvány sem felelt meg.

Komolyabban három helyszín jött szóba - magyarázza -, a Lágymányosi híd déli oldala Pesten, a Művészetek Palotájának közvetlen környéke és a Corvin mozi mögötti terület. A jelenlegi és az új hely közti vándorlás azonban akadályozta volna az oktatás zavartalanságát. Az állam segítségképpen húsz évre szóló fizetési garanciát vállalna: azaz a Zeneakadémiával közösen, bérleti díj formájában törlesztené a beruházás ellenértékét. Viszont pénzügyi nehézségek miatt kénytelenek voltak szűkebbre szabni a költségvetést. Batta szerint ugyanis felelőtlenség lett volna beleugrani az eredeti konstrukcióba, az egykori terveket pedig jóhiszemű illúziónak minősíti.

A rektor és a vezetőség most egy kisebb, a Zeneakadémiához közeli, kész épületre vadászik. Eddig több önkormányzati ingatlanra kaptak ajánlatot, hogy megtalálták-e a megfelelőt, arról Batta András egyelőre nem nyilatkozott. Úgy tudják, már csak a kormánydöntést kell kivárniuk, és elhatározásukhoz meglesz a pénz is: csökkentett költségvetésű tervük bekerül a 2007-2013-ig előirányzott nemzeti fejlesztési tervbe. E szerint az államtól az eredeti elképzeléshez képest kevesebbet kapnának ugyan, de ez is elég lenne kezdetnek, mondja az optimista vezető. Ha az állam ténylegesen leteszi a szóban forgó összeget, a többit előteremtik maguk, ígéri. A magántőkét működésük támogatásához már sikerült bevonniuk, bíznak benne, hogy ez az újjáépítés kapcsán is sikerülni fog. És megoldódhatnak végre a létfontosságú kérdések: például lesz új fűtési és hűtési rendszer, és többé attól sem kell félni, hogy felrobban a kazán.

Tervpályázat volt, gyõztes van, a kivitelezés késik
Tervpályázat volt, gyõztes van, a kivitelezés késik
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.