Kígyókarantén, uhumentőhely

Határokon elkobzott teknősök és papagájok, söréttel meglőtt sasok, törött szárnyú baglyok a lakói a Fővárosi Állat- és Növénykert karanténjának, mely az ország egyik legfontosabb természetvédelmi mentőállomása.

Első megközelítésben az új szerzemények egészségügyi vesztegzárának szerepét betöltő karantén akkora, hogy belső terében akár egy zsiráfot is el tudnának helyezni, mondta el lapunknak Sós Endre, az állatkert állatorvosa. A tíz éve átadott állomás létét mégis főként másfajta szükség indokolta. A kilencvenes évek elején ugyanis egyre több állatot foglaltak le a határállomásokon, és mivel a fináncok nem akartak, illetve nem is tudtak mit kezdeni a görögteknősökkel, kígyókkal, papagájokkal, kellett egy hely, ahol biztonságos körülmények között kivizsgálhatják, gyógyíthatják a begyűjtött példányokat. De idekerülnek a kedvtelésből, ám nem megfelelően tartott vadállatok is.

A karantén lakója volt az az oroszlán is, amely a nem megfelelő elhelyezés miatt a gazdi lányának a kezét is megkóstolta. A nagymacskát engedélyek nélkül egy fővárosi magánkertben tartották. Sós doktor egy galléros páviánra is emlékezik. Ez az állat az egyik Heves megyei tsz-ben tengődött illegálisan, majd Budapestről a varsói állatkertbe került.

Az állatkert szakemberei egyébként arra törekednek, hogy amennyiben lehetséges, az elkobzott példányok természetes élőhelyükre kerüljenek viszsza. A görögteknősök esetében erre már bejáratott megoldásuk van - az egyik görögországi tenyésztelepre kerülnek, de arra is volt példa, hogy egyenesen a szabad természetbe jutottak vissza. Ha lehetetlen kideríteni, hogy honnan származnak, akkor állatkertekben próbálják elhelyezni azokat.

A többi állatkerti példány megóvása miatt csak az egészségesek kerülhetnek bemutatásra. A karantén emiatt olykor az állati lét végállomása. Tavaly októberben 240 papagájt egy vírusfertőzés (circovírus) miatt kellett elaltatni. Egy makákónak pedig olyan majombetegsége volt (herpes B), amely neki nem okozott problémát, a gondozója viszont - mint utóbb kiderült - állandó életveszélyben volt. Ugyanazzal a vírussal megfertőzött makákó egy alkalommal gondozója szemébe vizelt - az eset Hollandiában történt -, a bejutott vírus ápolója halálát okozta. Amint kiderült a budapesti vírus jelenléte, a majmot azonnal elaltatták.

A karanténban az állatkert új példányai közül az emlősök négy, a madarak hat hetet töltenek el. A bélsárvizsgálat dönti el, hogy az újonnan érkezők mikor kerülhetnek ki végleges helyükre.

A karantén mellett a természetvédelmi mentőállomás is fontos szerepet tölt be. Ide kerülnek az áramütött gólyák, a törött szárnyú baglyok, a söréttel meglőtt sasok. A sérülések kezelése után a röptében megerősödött madarak egy része visszakerül a természetbe. Most is számos sebesült madár vár sorára - kifordult szárnyú parlagi sas, vélhetően áram vágta uhu.

Az állatorvos által kezelt egyik rétisas különös utat jár be. A Hajdúságban tavaly nyáron megtalált madár mérgezési tünetekkel került a központba. A gyógyult madarat elengedték. Két hónappal később a Duna-deltában találtak rá ugyanolyan állapotban. Decemberre felgyógyult, újra elengedték. Ha nem lőtték le a madárinfluenza- hisztéria miatt minden szárnyasra lövő vadászok, illetve nem falt fel újabb mérgezett húst, hamarosan visszatérhet.

Halfejjel etetik a sérült sast
Halfejjel etetik a sérült sast
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.