Az iraki háború butítja a hadsereget
A legnagyobb nehézségekkel küzdő szárazföldi hadsereg több mint 6500 hivatásos és 1700 tartalékos toborzója ezért új réteg felé nyit: előbb a középiskolából kibukottak előtt tárult szélesre a laktanya kapuja, majd a katonai felvételi vizsgán az alsó 10 és 33 százalék közé eső jelentkezők arányát növelték a bekerülők között kettőről négy százalékra. Ez éves szintre érvényes, az októberi újoncoknak például 12 százaléka tartozott ebbe az eddig lenézett kategóriába.
A szárazföldi hadsereg félmillió aktív katonát számlál, a szint fenntartásához évente 80 ezer újoncra - vagy lejáró szerződését meghosszabbító veteránra - van szükség. A felvételi teszt eredménye alapján a jelentkezőket öt csoportra osztják, az alsó 10 és 33 százalék közöttiek a 4. kategóriát alkotják. A Rand Corporation tavaly közzétett jelentése szerint az alakulatok hatékonyságát a felszerelés és a kiképzés minőségénél is jobban határozza meg tagjainak szellemi felkészültsége. A butább katona egyszersmind rosszabb katona is, ráadásul többe is kerül. A harckocsiágyúk irányzóinál a felvételi vizsgázók közül az 50-64 százalék közé esők 34 százalékkal nagyobb eséllyel találták el a célt, mint 4. kategóriás társaik. Ugyanez vonatkozik a Patriot típusú légvédelmi rakéták kezelőire is. Itt a legjobbaknak 20 rakéta kell tíz cél leküzdéséhez, a 4. kategóriás személyzetnek 24. Mivel egy-egy rakéta kétmillió dollárba kerül, a rosszabb legénység tízcélonként nyolcmillió dollár pluszköltséget okoz.
A helyzet még nem reménytelen, de a tendencia egyértelműen rossz: a hetvenes évek második fele, a sorozás megszüntetése óta nem vettek fel ennyi gyenge képességű embert az amerikai fegyveres erőkbe. A probléma különösen a fegyverrendszerek jelenlegi műszaki-technikai színvonalának tükrében súlyos: ma a hadsereg minden kilencedik tagjára jut műholdas helymeghatározó, a harckocsikban is számítógéppel vezérlik a löveget - írja a Slate.com.
l A kedden megkezdődött Eid al-Adha nevű négynapos vallási ünnep megszakította a korábbi időszak terrortámadás-sorozatát. A december 15-i választások óta kedd volt az első nap, amikor nem érkeztek hírek erőszakos cselekményekről Irakból. Tovább keresik viszont Jill Carrollt. A 28 éves, amerikai szabadúszó újságírót a hét végén rabolták el feltehetően szunnita fegyveresek, tolmácsát megölték.