Minden ziccer, ha a másik oldalra lehet ütni

Ostoba és felesleges - Christopher Condon, a Financial Times budapesti tudósítója röviden így értékeli azt a perpatvart, amit az újság tavaly decemberi Magyarország-melléklete és az abban megjelent kormányzati hirdetés váltott ki a hazai bal- és jobboldal között.

Az üzleti napilap amerikai származású munkatársa úgy látja: akik a magyar kormány által korrumpált szócsőként próbálják beállítani a lapot, nem is olvasták a múlt december 12-én megjelent Magyarország-mellékletet.

- Ha olvasták volna, sok meglepő dolgot találtak volna a hatoldalas összeállításban - tette hozzá az 1992 óta újságíróként Magyarországon élő és dolgozó, a Financial Timest (FT) 2003 óta tudósító Condon.

Ami a Deutsch Tamás által jegyzett, az FT-nek címzett múlt heti Fidesz-választ illeti, Condon szerint a levél tartalmaz pozitív, egyben elfogadhatatlan elemeket is. Az első kategóriába azt sorolta, hogy Deutsch - miközben mély sajnálatát fejezte ki a történtek miatt - a Fidesz nevében elismerte a Financial Times függetlenségét és befolyásmentes véleményalkotását. A lap ugyanakkor határozottan visszautasítja azt a sejtetést, mintha a magyar kormánynak mégis bármiféle beleszólása lenne a szerkesztőségi anyagok tartalmába, azok közlésébe. Azt is visszautasítják, hogy az FT a Fidesz politikusait, különösen Orbán Viktort alaptalan és valótlan bírálatokkal illetné.

- Minden állításomat tényekkel és forrásokkal tudom bizonyítani - hangsúlyozta az újságíró, aki szerint fontos, hogy az FT megvédte reputációját a nevetséges vádaskodásokkal szemben.

- Ha a parlamenti vizsgálóbizottság tevékenysége nem torkollik az FT elleni vádaskodásokba, azt csinálnak, amit akarnak - mondta Condon arra a felvetésünkre, hogy a Fidesz a Deutsch-levél ellenére napirenden tartja az ügyet. Szerinte a Fidesznek jogában áll vizsgálni, hogy helytelen-e az adófizetők pénzét az FT-ben vagy más lapokban megjelenő hirdetésekre költeni. - Csak ne vádolják a lapomat azzal, hogy hagyta magát megvesztegetni - fűzte hozzá.

Condon figyelemre méltónak tartja, hogy az FT hazai bírálói láthatóan kezükbe sem vették a Magyarország-mellékletet. Pedig akkor a "magyar sajtó tényfeltáró tevékenysége nélkül" is meggyőződhettek volna arról, hogy a kifogásolt hirdetés tetején ott szerepelt a magyar gazdasági minisztérium neve. Vagy saját szemükkel láthatták volna, hogy a magyar kormány állításai nem feltétlenül esnek egybe a mellékletben megfogalmazott véleménnyel. Így például azzal, amit a brit lap a gazdaságot veszélyeztető költségvetési hiányról írt. - Meglepetéssel olvashatták volna, hogy szerintem Gyurcsány Ferenc üzletember múltja és politikusi felemelkedése mennyire szimbolikusan fejezi ki mindazt, amit Magyarországon sokan nem szeretnek az MSZP-ben - fejtegette Condon, aki szerint a Fideszhez fűződő viszonyát hosszú távon nem befolyásolja az ügy.

Arra a kérdésre, hogy Magyarország megítélését mennyire rontja ez az "ostoba és felesleges ügy", Condon rövid elemzéssel válaszolt. Szerinte a két nagy párt megszállott rivalizálásában semmi sem számít, legkevésbé a külvilág, ha egy-két magas labdát vagy ziccert a másik kárára le vagy be lehet ütni. Magyarország azonban az Európai Unió tagja, és a külvilág odafigyel az itteni történésekre. Különösen akkor, ha olyan közintézményekről van szó, mint a Magyar Nemzeti Bank, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete, az Alkotmánybíróság vagy a főügyészség.

Condon ugyanakkor nem tartja fair playnek, hogy Gyurcsány európai szinten szalonképtelennek nevezte a Fidesz viselkedését. - Sokan mondják, hogy ami Olaszországban vagy a Nagy-Britanniához tartozó Észak-Írországban történik, az sem szalonképes az unióban. Épp ezért nem érdemes ilyen fegyverrel vagdalkozni.

Christopher Condon, az FT budapesti tudósítója
Christopher Condon, az FT budapesti tudósítója
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.