Bezár az Új udvar multiplexe
A Cinema City Új udvar így az első, nemzetközi multicég által üzemeltetett modern, többtermes filmszínház, amelyet nem eladnak, hanem egyszerűen bezárnak. Értesüléseink szerint a mozi kihasználtsága körülbelül tízszázalékos volt, több szakember véleménye szerint ennek legalább a kétszeresére lett volna szükség, hogy hosszú távon megtérüljön a beruházás.
A budapesti mozipiacon komoly átrendeződést jelentett, hogy a fővárosi tulajdonú Budapest Film október végén értékesítette az egyik legjobban teljesítő fővárosi multiplexet, a Mammut mozikat. A vevő az évi egymillió nézőt produkáló Westend tulajdonosa, a Palace Cinemas volt. Bár a vételár üzleti titok - a jól értesültek szerint mintegy kettő és fél milliárd forint -, a befolyt összegből a budapesti arthálózatot támogatja majd a főváros, mégpedig egy alapítványon keresztül.
Érdekesség, hogy a Mammutra pályázott a Hollywood Multiplex láncot üzemeltető InterCom is. Miután a cég alulmaradt, kifogásolta, hogy a Palace ezzel a tranzakcióval szinte egyeduralkodóvá vált a fővárosban. Néhány hétre rá pedig azt nyilatkozták, hogy ők is átgondolják mozijaik eladását.
Nem az Új udvar az első megszűnő budapesti többtermes: 2001 júniusában zárt be a kevesebb mint egy évig élő Rózsadomb mozi (igaz, itt csak három terem volt, azaz nem a multi-, hanem a miniplex kategóriába tartozott). A bezáráshoz az üzemeltető, a már említett Budapest Film szerint az vezetett, hogy a bevásárlóközpontot nem tudták bejáratni, és ezen a mozi sem tudott segíteni - így szerződést bontottak a beruházóval.
Míg a budapesti mozipiacot nem is olyan régen még a multiplexépítési láz uralta, az utóbbi fél évben nagyot fordult a világ. Ennek oka, hogy tavaly csaknem 15 százalékkal kevesebb belépőt adtak el, mint 2004-ben - ez milliárdos nagyságrendű bevételkiesést jelentett az üzemeltetőknek és a forgalmazóknak. Kérdés: ha a számok idén is így alakulnak, milyen következményekkel számolhatunk.