Amerika Irak és Irán miatt aggódik
Feladatuk az izraeli és a palesztin választások előtti helyzetfelmérés, a biztonsági és utazási kérdések körül kialakult nézeteltérések feloldása.
Condoleezza Rice külügyminiszter vasárnap Mahmud Abbasz palesztin vezetővel, hétfőn Kofi Annan ENSZ-főtitkárral, Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel és az Európai Unió külügyi illetékeseivel tárgyalt telefonon. Az amerikai közvetítésnek is köszönhető, hogy az izraeli kormány hosszú ellenkezés után hozzájárult a palesztin választási kampány Jeruzsálemre való kiterjesztéséhez.
Washingtonnak sok veszíteni valója van a Közel-Keleten. Az iraki háború egyik deklarált indoka a térség átalakítása, a diktatúrák és az iszlám radikalizmus befolyásának megtörése, a demokrácia meghonosítása, Izrael biztonságának szavatolása volt. Mára megfordult a helyzet: az amerikaiaknak nagyon kellene egy kis nyugalom Izraelben és Gázában ahhoz, hogy gyengüljön az Irakban tomboló iszlám terrorizmus. Saron betegsége ebből a szempontból is a legrosszabbkor jött, és újabb bizonytalanságot gerjeszt. Az izraeli miniszterelnök az elmúlt öt évben George W. Bush egyik legfontosabb szövetségesévé vált - pedig Saron óvatosan elhárította a magánemberi barátkozásra irányuló kísérleteket.
Bush kezdetben úgy gondolta, hogy Saronnal nehéz lesz elfogadtatnia a független palesztin állam koncepcióját, ám gyorsan találtak olyan formulát, amelyet mindketten tetszés szerint tölthettek meg tartalommal. A két politikus között ezt követően kölcsönös bizalom alakult ki. Saron kiesésével Bushnak újabb válságot kell menedzselnie, miközben széles körben elterjedt gyanú szerint Izrael és az USA is komolyan fontolgatja az iráni nukleáris létesítmények elleni támadást.