Menesztették Jehanurovékat

Az ukrán törvényhozás bizalmatlansági indítványt nyújtott be Jurij Jehanurov kormánya ellen. A Moszkvával vívott "gázárháború" lezárásának szánt, múlt héten aláírt szerződés egyesítette az ellenzéket - a Moszkvával szembehelyezkedő Julia Timosenko exkormányfő és a Moszkva-barát Viktor Janukovics tavalyi elnökjelölt pártjai - támogatták a menesztést.

Moszkvában a narancsos erők vereségéről beszélnek, noha a hír előtt néhány órával a duma külügyi bizottságát vezető Konsztantyin Koszacsov elismerte: a nemzetközi porondon Ukrajna politikailag előnyös helyzetben került ki a gázháborúból.

Nem világos, ki is áll a két területről származó gáz szállításáért felelős, Svájcban bejegyzett Rosukrenergo nevű cég mögött. (A Kommerszant orosz napilap értesülései szerint a cég fele részben az orosz Gazprom gázipari óriás és 50 százalékban a Raiffeisen Investment tulajdonában áll. Utóbbi mögött pedig az FBI által sikkasztásért, zsarolásért körözött Szemjon Mogiljevicset sejtik.)

- A kialakult helyzet, a kormány menesztése Viktor Juscsenko és a központi Ukrajna vereségét jelenti az ország nyugati, Timosenkót támogató és a keleti, Janukovics mellett álló országrészeivel szemben - véli Kirill Frolov. A FÁK-országok intézete lapunknak nyilatkozó munkatársa szerint a helyzet a Janukovics vezette Régiók Pártját erősíti, amelynek támogatására rákényszerülhet a Juscsenko vezetése alatt álló Mi Ukrajnánk parlamenti frakciója. A politológus szerint Janukovics azonban csak az ország föderalizálása, az orosz nyelv hivatalossá tétele, a NATO- és EU-tagságtól való elzárkózás és az Oroszországgal, Kazahsztánnal, Fehéroroszországgal kialakítandó Egységes Gazdasági Térségben való ukrán részvétel fejében vállalná a szövetséget.

- Timosenko Blokkja, Juscsenko, és Janukovics pártja között bármilyen szövetség elképzelhető - állítja ugyanakkor Nyikolaj Petrov. A moszkvai Carnegie Békekutató Intézet politológusa szerint azonban a jelenlegi helyzetben megjósolhatatlan, hogy ki vállalja a választásokig az ideiglenes kormányfő szerepét.

A gázháború nem zárult le, hiszen valójában a közvetítők kilétén túl az sem derült ki, hogy a Gazprom és az ukrán Naftogaz által aláírt, 56 milliárd köbméterről szóló szerződés mellett Kijev honnan szerzi be a hiányzó 20 milliárd köbméter földgázt.

A menesztés idején Juscsenko már a kazah fővárosba, Asztanába tartott, Nurszultan Nazarbajev újraválasztott államfő beiktatására, ahol az ukrán államfő ma Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is tárgyal. Juscsenko egyébként a nem működő ukrán alkotmánybírósághoz fordult, hogy érvénytelenítse a parlamenti döntést.

Kóka János gazdasági miniszter kezdeményezésére tegnap összeült az energiabiztonsági stratégiai munkabizottság. Munkájában részt vesz a Mol elnöke, valamint az MVM és a Mavir vezetője. Az ukrán hírek hallatán a miniszter várhatóan összehívja azt az operatív bizottságot is, amely folyamatosan figyelemmel követi a gázellátás helyzetét.

"Nem tehetek róla" - sugallja Jehanurov kéztartása Kijevben
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.