Helikopter-kutatás Ferihegyen
Lapunk kormányzati forrásból megtudta: a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai az állam tulajdonában lévő helikoptereket szerették volna visszafoglalni, de csak egy gépet találtak - azt is szétszerelt állapotban. Információink szerint e gép a hivatalos nyilvántartásban nem szerepel, így nem is lehetett volna ott a telephelyen. A rendőrség ma várhatóan a többi bázison is hasonló akciót tart. Időközben a franciaországi nagyjavításon lévő gépekkel kapcsolatban az OMSZ azt a tájékoztatást kapta, hogy cirill betűs, "testidegen" alkatrészeket találtak a repülőkben. Ezeket nyilvánvalóan nem lett volna szabad beszerelnie az üzemeltetést végző társaságnak. Ezen alkatrészek cseréje 43 millió forint többletköltséget okozott az államnak.
A mentőhelikopterek üzemeltetését eddig ellátó cégnek délelőtt tíz órakor kellett volna elkezdenie az állami tulajdonú gépek átadását az Országos Mentőszolgálatnak, miután az OMSZ fölmondta a szerződésüket. A BASe Kft. képviselői a találkozóra el sem mentek. Takács Zoltán, az OMSZ főigazgatója a meghiúsult átadás-átvétel után a Nemzeti Nyomozó Irodában feljelentést tett. A főigazgató meghallgatása után került sor a rendőrségi akcióra, amiről a BASe vezetői lapzártánkig hivatalos forrásból nem is értesültek.
A BASe szóvivője, Edelényi Gábor szerint jogászaik jogi nonszensznek ítélték szerződésük rendkívüli felmondását, arra csak három hónapos határidővel volna lehetősége mindkét félnek. Bíróságon kérnek elégtételt. Edelényi Gábor lapunknak azt mondta: azért nem jelentek meg a mai megbeszélésen, mert egy ilyen átadás-átvételre fel kell készülni. Fizikai képtelenség az ország különböző pontjain lévő járművek dokumentációját enynyi idő alatt összeszedni, a gépekben lévő, de nem az OMSZ tulajdonát képező eszközöket átszerelni, a műszereket ellenőrizni. Az átadás feltétele az is, hogy a mentőszolgálat kifizesse állítólagos 36 millió forintos adósságát. Emiatt a kft. korábban záloggal terhelte a gépeket.
Takács hangsúlyozza: a mentőszolgálat és a kft. közötti vita nem veszélyezteti a légi mentést. Tegnap három légi jármű teljesített szolgálatot az országban, egy Pápáról, egy Szolnokról, egy Budaörsről szállhatott fel szükség esetén. Hozzátette: számítottak arra, hogy nem jutnak hozzá a felmondás napján a kft.-nél lévő gépekhez, ezért szerződtek a gépeik visszaszerzéséig a honvédséggel.
A Fidesz a kormányt okolja a légi mentés körül kialakult helyzetért. Közleményükben emlékeztetnek arra, hogy a polgári kormány hat helikopterbázist üzemeltetett gond nélkül, s egy időben akár öt gép is indulhatott a súlyos sérültekért. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tájékoztatást kért a légi mentés körül kialakult helyzetről a mai kormányülésre az egészségügyi és a közlekedési minisztertől - jelentette be tegnap a kormányszóvivő. Batiz András elismerte, hogy korábban a száz lépés tervezett intézkedései kapcsán azt jelezték, egy új helikopter várhatóan már 2005-ben - további négy pedig 2006-ban - rendelkezésre áll majd, és ez ügyben "kis csúszás" történt.