Kiplakátolják a körözötteket
Bene László országos rendőrfőkapitány tegnapi sajtótájékoztatóján bejelentette: miután a rendszerváltozás óta a bűnözőknek több lehetőségük van az elrejtőzésre (szabadon utazhatnak, könnyebben elhagyhatják az országot, több lakást is bérelhetnek itthon, s nem egynek közülük öt-hat hamis személyazonosságija is van), a rendőrségnek felül kellett vizsgálnia körözési gyakorlatát. Miután a nyomozók, akik a gyanúsítottak egyes bűntetteinek felderítésével foglalkoznak, túlterheltek, párhuzamosan több ügyben is nyomoznak, már nem marad idejük a már azonosított tettesek felkutatására, elfogására. Az 1999-ben elsőként az ORFK-n létrehozott fejvadász egység mintájára ezért minden megyében felállítanak egy kizárólag a körözöttek felkutatásával foglalkozó egységet. Nagyobb szerepet szán a rendőrség a bűnözők elfogásában a sajtónak, és - mint Bene László érdeklődésünkre elmondta - a súlyosabb bűncselekmények elkövetőinek képmását a közterületeken kiplakátozzák majd.
Tavaly ősszel az ORFK utasítására a megyei rendőr-főkapitányságok, a BRFK és a Nemzeti Nyomozó Iroda is elkészítette a maga top 10-es körözési listáját. A listára felkerült 210 bűnöző között nem minden esetben a legsúlyosabb bűncselekmények elkövetői találhatók meg, fogalmazott a főkapitány, inkább azok, akik ellen már több hatóság is adott ki elfogatóparancsot, vagy akik bűnözői előéletük és életmódjuk miatt lehetnek veszélyesek. A bujkáló bűnözők bűnözésből tartják fenn magukat, fizetnek a szállásért, megélhetésükért, a hamis iratokért. Ezért mielőbbi elfogásukkal újabb bűncselekmények sora előzhető meg.
Az ORFK utasítására 2005 novemberében és decemberében 258 körözési akciót hajtottak végre a főkapitányságok, ezek során 269, régóta körözött bűnözőt fogtak el, közülük 33-an szerepeltek a top 210-es listán.
Nem nyilvános adat, hogy a rendőrség kiket köröz. Arról, hogy a körözöttek közül kinek a nevét hozzák majd nyilvánosságra, a nyomozás vezetője dönt.