Saron már mozgatja végtagjait

Önállóan lélegzett Ariel Saron izraeli miniszterelnök, amikor orvosai tegnap megkezdték felébresztését a mesterséges kómából. Slomo Mor-Joszef, a jeruzsálemi Hadassza kórház igazgatója elmondta: Saron állapota még válságos, és az önálló lélegzés ellenére továbbra is lélegeztetőgépen tartják.

Saron később kissé megmozdította a jobb karját és a jobb lábát, amikor az orvosok azt vizsgálták, reagál-e a fájdalomra. Az ébresztés órákat vagy akár napokat is igénybe vehet. A teljes ébresztés után kezdődhetnek meg azok a vizsgálatok, amelyek megállapítják: milyen károsodást okozott Saronnak az öt nappal ezelőtti agyvérzés. Az orvosok – úgy tűnik – egyetértenek abban: Saron nagy eséllyel túléli az agyvérzést, de hivatalát többé nem tudja ellátni.

A Saron (és az ország) állapotára való tekintettel a politikai pártok eddig felfüggesztették a március 28-i parlamenti választásokat megelőző kampány- és párteseményeiket. A jobboldali Likud és a baloldali Munkapárt képviselőjelöltjei közül azonban egyre többen gondolják úgy, hogy a Saron által alapított Kadima és Ehud Olmert ideiglenes kormányfő túl sokat szerepelnek, és hogy Saron betegségét használják fel szavazatok elhódításához. Simon Peresz volt miniszterelnök egyébként megerősítette: nem törekszik a miniszterelnöki tisztségre és a Kadima párt jelöltjeként kíván indulni a parlamenti választásokon.


Eközben különlegesen fontos döntés született izraeli részről a kelet-jeruzsálemi palesztinok választási részvételének engedélyezéséről. Saul Mofaz izraeli védelmi miniszter hétfő esti bejelentése szerint a kormány egyetértésre jutott, hogy ugyanazokat a szabályokat fogják alkalmazni január 25-én, amelyeket a korábbi palesztin választások alkalmával. Kevéssel Mofaz bejelentése előtt Mahmud Abbasz palesztin elnök közölte Gázában: „amerikai biztosítékokat kapott” arra nézve, hogy Jeruzsálem palesztin lakosai a város területén belül szavazhatnak a palesztin parlamenti választásokon. „Ezért a tervezett időben, január 25-én megtartjuk a parlamenti választásokat” – közölte újságírókkal.


Korábban Gideon Ezra belbiztonsági miniszter bejelentette, hogy Izrael megengedi a palesztin képviselőjelölteknek, hogy Kelet-Jeruzsálemben kampányoljanak, feltéve, hogy nem fegyveres szervezetek jelöltjei. Izrael ezzel a feltételével a Hamasz szélsőséges szervezetet akarja kizárni a korteshadjáratból. Az Izrael által 1967-ben elfoglalt Kelet-Jeruzsálemben (melyet a palesztinok fővárosuknak akarnak) a múlt héten több palesztin képviselőjelölt kampányát is megakadályozták az izraeli hatóságok.


A palesztin törvényhozási választást mostantól más fenyegeti. A nevük elhallgatását kérő tisztviselők szerint Naszr Juszef palesztin belügyminiszter tájékoztatta a kabinet tagjait: nem lesz képes szavatolni a szavazóhelyiségek biztonságát a januári választások idején.

Ariel Saron izraeli miniszterelnök politikai éleslátással úgy ismerte fel az izraeli társadalom béke és biztonság iránti vágyát, ahogy az 1956-os forradalmat követően Kádár Jánosnak sikerült társadalmi konszenzust teremtenie Magyarországon – véli Michel Rocard volt francia miniszterelnök a Libération című párizsi napilapban hétfőn közölt elemzésében.

Az izraeli betegért Brassóban is imádkoztak


Brassóban a hét végén Ariel Saronért imádkoztak. A helyi zsinagógában Roth Tibor, a ma már mindössze 138 tagot számláló brassói zsidó hitközség elnöke mondott imát az izraeli kormányfő gyógyulásáért.


Az eseményről hírt adó bukaresti Új Magyar Szó kiderítette: Saront különleges szálak fűzik a cenk alatti városhoz. Mindkét felesége ugyanis brassói lány volt. Az elsőt, Zimmermann Margalitot 1953-ban vette feleségül, s kilenc évet éltek együtt. Az asszony halála után, Saron 1963-ban, volt feleségének húgát, Zimmermann Lilit vette nőül. A Zimmermann család szerény körülmények között élt Brassóban, s az 1950-es évek elején vándorolt ki Izraelbe. Lilire, aki emigrálása előtt Rozália névre hallgatott, egykori brassói osztálytársnője, Alder Edit pontosan emlékszik.


Saront az is köti Brassóhoz, hogy 1982-ben, védelmi miniszterségének idején, éppen a Brassó melletti Törcsváron vakációzott, amikor táskarádióján arról értesült, hogy Slomo Argov, Izrael londoni nagykövete palesztin terrorista támadás áldozata lett. Visszatért Izraelbe, s két nap múlva kirobbant a libanoni háború.


A törcsvári epizódot a Jacques Derogy és Hesi Carmel francia–izraeli szerzőpáros 1991-ben magyarul is megjelent Szupertitkos Izrael című oknyomozó riportja is megemlíti – írta a bukaresti magyar napilap. (T. Sz. Z.)

Újságírói sátor a Hadassza kórház elõtt
Újságírói sátor a Hadassza kórház elõtt
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.