Európa román napszámosai

Bukarestben senki sem tudja megmondani, hány román állampolgár dolgozik ma külföldön. A román munkaügyi tárca közvetítésével legfeljebb százezren vállaltak munkát Nyugat-Európában - nem hivatalos adatok szerint a számuk már régen meghaladta a kétmilliót.

A román határőrség adatai szerint 2005-ben 7,1 millió állampolgár lépte át a határt kifelé, miközben csak 6,9 millió érkezett vissza - ami azt is jelenti, hogy 200 ezer román nem tért vissza az országba. Megalapozottnak látszik a feltételezés, miszerint ezek jelentős része külföldön vállalt munkát.

A románok építkezéseken robotolnak Izraelben, Olaszországban, Spanyolországban, Portugáliában, Franciaországban és Nagy-Britanniában; a szórakoztató és turisztikai iparban dolgoznak Cipruson, olajbogyót szüretelnek Görögországban, szőlőt Olaszországban, illetve földiepret Spanyolországban, birkapásztorok Szardínián, vagy pedig úszómedencéket tisztítanak Szicíliában. A helyiek által lenézett munkákat is elvállalják: mezőgazdasági dolgozók, pincérek, kőművesek, hentesek, pásztorok, bolti eladók, cselédek, kertészek, beteggondozók, szobalányok, napszámosok. Trógerolnak hajnaltól éjszakáig, mert a legrosszabbul fizetett munkáért is többet kapnak az otthoni munkanélküli-segélynél, vagy a körülbelül havi százeurós minimálbérnél. Keresetükből képesek eltartani otthon maradt családtagjaikat, sőt új ingatlanokat vásárolnak.

A külföldi kereset nagy részét tehát hazaküldik. Másképpen fogalmazva: külföldön dolgoznak, hogy Romániában jól éljenek. A Román Nemzeti Bank szerint a több mint kétmillió Nyugaton dolgozó román állampolgár tavaly hárommilliárd eurót küldött haza: a 70 milliárd eurós román nemzeti össztermék négy százalékát így külföldön termelik meg.

A legtöbben kétségtelenül Olaszországban (800 ezren) és Spanyolországban (600 ezren) dolgoznak. A román munkavállalók közössége mindkét helyen annyira megerősödött, hogy saját sajtóval is rendelkezik. A Spanyolországban élő román munkásokat három internetes honlap látja el a szükséges információkkal az anyaországról és az őket érintő spanyolországi hírekkel. Olaszországban hetilapjuk, a Gazeta Romaneasca (Román Újság) tízezres példányszámban kel el, és üzenete a felmérések szerint 300 ezer személyhez jut el.

Spanyolország a madridi vonatrobbantás után - amelyben sok román vendégmunkás is meghalt - rendezni próbálta az országban illegálisan tartózkodó román munkavállalók helyzetét. Több mint 150 ezren kérték státusuk rendezését, de csak 65 ezernek sikerült tartózkodási engedélyt kapnia. Pedig a fekete- munka kifehérítése mindkét fél előnyét jelentené. A románok biztonságérzetét növelné - és a spanyol társadalombiztosítás bevételeit gyarapítaná.

A nyugati román vendégmunkások karácsonykor és húsvétkor látogatnak haza. Amikor további százmillió eurót költenek el otthon, és pénzt hagynak a hozzátartozóiknak is. Azután a hazai ízek élvezetének meghosszabbítása végett bepakolják a kolbászt, a töltött káposztát, a hagyományos otthoni ételeket, a savanyúságokat és a süteményeket, és újabb egy évre búcsút mondanak a jó életnek. Mindig azzal a reménnyel, hogy a kint megszerzett pénzből jövőre jól jövedelmező bizniszt indítanak - immár odahaza.

Illegális román bevándorlók Franciaországban. Mennek vagy maradhatnak?
Illegális román bevándorlók Franciaországban. Mennek vagy maradhatnak?
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.