Saront kihozzák a kómából

Optimistább hírek látnak napvilágot Ariel Saron állapotáról. Eközben az izraeli politikusok a márciusi választások utáni átrendeződésre készülnek.

- Ariel Saron izraeli miniszterelnök állapota "folyamatosan javul", de még válságos - tájékoztatta tegnap kora délután az újságírókat Slómó Mor-Jószéf, a jeruzsálemi Hadassza kórház igazgatója. Bejelentette: ha nem áll be változás a beteg állapotában, hétfő reggel, az orvosi konzílium után megkezdik fokozatos felébresztését a mesterséges kómából. Az altatók mennyiségének fokozatos csökkentése mellett megvizsgálják az idegrendszer működését is. Mor-Jószéf közölte, hogy Saron agyában a duzzanat visszahúzódott, minden más érték a normális határértékeken belül van, a beteg láztalan.

A különböző helyeken és médiában nyilatkozó szakértők többsége egyetért abban, hogy Saron robosztus szervezete esetleg túléli a minapi katasztrófát, de úgy vélik, korábbi tevékenységéhez már nem térhet vissza. A derűlátók szerint viszszanyerheti beszédképességét, mások szerint viszont bizonyos, hogy ágyhoz lesz kötve, s legalább az egyik fele bénult marad.

A vasárnapi kormányülésen Ehud Olmert ügyvezető kormányfő azt mondta kollégáinak, hogy amennyiben Saron beszélni tudna, arra biztatná őket, lássanak munkához, folytassák azt, amit ő elkezdett. A Jerusalem Post jelentése szerint a kormányülésen a csonka kabinet megvitatta az egyik legkényesebb kérést, részt vehetnek-e Kelet-Jeruzsálem arab lakói a januári palesztin parlamenti választáson. (Izrael a város egészét magáénak nyilvánította, ám az arab lakók ezt az állapotot nem ismerik el.)

Az izraeli politikai térkép továbbra is bizonytalan. Simon Peresz, korábbi munkapárti politikus állítólag kitart a Saron alapította Kadima (Előre!) középpárt mellett. Olmert állítólag egy másik neves balközép politikust, Ehud Barak volt kormányfőt is pártjába csábítja. Ő ugyanis a jelenlegi pártvezértől, Amir Perectől csak igen szerény sorszámú helyet kapott a pártlistán. Az, hogy Olmertnek sikerül-e újabb ismert fejeket "levadásznia", hamarosan kiderül. Az izraeli kormány jogtanácsosa, az ország főügyésze ugyanis azt javasolja, hogy az ügyvezető miniszterelnök nevezzen ki tizenkét minisztert. A lemondott munkapártiak tárcáit ugyanis Ariel Saron vonta magához, s így Olmert is sokszorosan álláshalmozó most.

Kórházi zsinagóga Chagall-ablakokkal

A jeruzsálemi Hadassza kórház, ahol Ariel Saront kezelik, Izrael vezető gyógyintézete, a jeruzsálemi Héber Egyetem oktató kórháza. Ezzel a névvel működött egy kórház a Scopus- hegyen, de az első arab-izraeli háború után új épületet emeltek. A kórház 1961-ben készült el az amerikai cionista nőszervezet jóvoltából, s viseli ennek nevét. A kórház nevezetessége - kiváló orvosai mellett - zsinagógájának üvegablakai, amelyek Jákob pátriárka tizenkét fiát ábrázolják. Ezeket 1962-ben készítette Marc Chagall ajándékba Izraelnek.

Egy ortodox zsidó és rendõrök a Hadassza kórház bejáratánál
Egy ortodox zsidó és rendõrök a Hadassza kórház bejáratánál
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.