Ötmilliárd az ár- és belvízvédelemre
Közvetlen árvízveszély nincs, de szokatlanul nagy mennyiségű hó halmozódott fel a Duna és a Tisza vízgyűjtőjén. Ráadásul az őszi-téli időszakban az ilyenkor szokásosnál 150 milliméterrel több csapadék hullott a Kárpát-medencében, és az ország területének négyötödén a talaj víztelítettsége elérte a 100 százalékot. Ez a mély fekvésű vidékeken folyamatos belvízveszélyt jelent. Az elöntött terület nagysága jelenleg 102 ezer hektár, ami szokatlanul magas ugyan, de nem rendkívüli. Ezek voltak annak a tájékoztatónak a legfontosabb megállapításai, amit tegnapi, kockázatelemző megbeszélésük után tartottak a kormányfő jelenlétében az illetékes miniszterek, illetve a Tisza mentén fekvő megyék közgyűlési elnökei, önkormányzati vezetői, vízügyi és katasztrófavédelmi hatóságai.
Gyurcsány Ferenc olyan "operatív törzsek" felállítására kérte föl a közgyűlési vezetőket, amelyek közvetlenül felelősek a belvízi védekezési munkákért. Az országos műszaki irányító törzs - a környezetvédelmi és vízügyi miniszter tájékoztatása szerint - már működik, ez irányítja a megyei védelmi szervek munkáját. A védekezésben jelenleg 571 szakember, 224 gépjármű és 150 szivattyútelep vesz részt, és Lamperth Mónika belügyminiszter tájékoztatása szerint a legsúlyosabb helyzetben lévő nyolc megye a napokban 49 új szivatytyút kap.
A miniszterelnök kifejtette, négy forrásból 5,3 milliárd forint áll rendelkezésre ár- és belvízvédelmi célokra: kétmilliárdot a költségvetési tartalékból különítettek el, további kétmilliárdot egy mától hozzáférhető pályázati keret tartalmaz, a költségvetés pedig egymilliárdot biztosít. A kincstár a szokásosnál gyakoribb, tíznapos elszámolással finanszírozza a védekezést.
Borsod és Heves megye
a legveszélyeztetettebb
Bár az elmúlt 24 órában nem hullott számottevő mennyiségű csapadék, a belvíz-fenyegetettség egyelőre nem csökkent az országban. A leginkább veszélyeztetett térségek közül Borsod-Abaúj-Zemplén és Heves megyében továbbra is meghaladja a 11 ezer hektárt a belvízzel elöntött területek nagysága, a Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság területén pedig 7900 hektár áll vízben. Első fokú készültséget tartanak például a réhelyi, a szeghalmi és a gyomai, másodfokút pedig a Kettős-Körös jobb parti, a mezőberényi és az élővíz-csatornai szakaszokon. Kamut, Murony belterületén és Köröstarcsa külterületén másodfokú, Mezőberény, Gyomaendrőd, Szarvas és Kondoros területén pedig első fokú a belvízvédelmi készültség. A hét végén változatlanul másodfokú készültségben, folyamatos szivattyúzással védekeztek a belvíz ellen Fegyverneken, ahol a település mélyebben fekvő keleti részén negyvenegy lakóház (többnyire lábazat nélküli vályogépület) van veszélyben. Az érintett területről naponta 40 ezer köbméter vizet emelnek át a gépek a Holt-Tiszába, amelynek egyre magasabb a vízállása. Az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint egyébként a következő napokban derült, száraz idő várható, ami némileg csökkenti a közvetlen veszélyt.