Szennyezésmérés az űrből
A holland meteorológiai intézet munkatársai elkészítették Európa légszennyezettségi térképét. Az összeállítás az amerikai űrhivatal Aura műholdjának eredetileg az ózonréteg vizsgálatára kifejlesztett berendezése (Ozone Monitoring Instrument - OMI) adatai alapján készült, jóval olcsóbban, mintha a földi mérések eredményeire támaszkodtak volna.
A térkép a légkör legalsó rétegének nitrogén-dioxid-szenynyezettségét mutatja, az erőművek, üzemek és járművek füstgázaiból származó szennyező anyag a szmog egyik fő alkotóeleme.
A térkép szerint kimagaslóan rossz a levegő minősége Antwerpenben, Rotterdamban és a Ruhr-vidéken, de London, Manchester, Liverpool, Párizs, Madrid és az észak-olasz iparvidék is a szennyezett levegőjű régiók közé tartozik. Magyarországon a főváros, a Budapest-Miskolc tengely és az északnyugati határszél levegőjének terhelése legnagyobb.
A műholdas levegőminőség-mérés viszonylag új találmány (a városok levegőjének elemzésére elsőként Olaszországban használták a kilencvenes évek második felében), ennek ellenére az alkalmazási lehetőségeit információink szerint már idehaza is vizsgálják. Jelenleg kizárólag a földi mérőhálózat adatai alapján készülnek a "szmogjelentések" és a prognózisok, a műszerek éves fenntartási költsége 600 millió forint. A tetemes számla ellenére a hálózat kis felbontású képet ad, ráadásul a mért szennyezési adatokat nehéz pontosan összevetni az érintett lakosság területi eloszlásával, ami az űrfelvételek esetén nem jelent problémát. Idehaza a lakosság közel fele szennyezett levegőjű területen él. A szennytérkép arra is alkalmas lenne, hogy a légszennyezés és a légzőszervi megbetegedések elterjedésének összefüggéseit is vizsgálják.