Az Economist az "egyre populistább" Fidesz bunda-vádjáról

A tekintélyes brit világlap, a The Economist friss számában kitér a Financial Times Magyarország-melléklete miatt "a magyar ellenzék fő ereje, a jobboldali (és egyre növekvő mértékben populista) Fidesz" által indított, fizetett hirdetésben megfogalmazott támadásra.

A Fideszt az Economist szerzője szerint a Financial Times múlt havi Magyarország-mellékletében olvasható értékelés bőszítette fel, amely szerint "a veszélyes gazdasági egyensúlytalanságok ellenére a magyarok átlaga jobban él mint valaha". A brit lap figyelmét nem kerülte el, hogy a magyar szocialisták a tekintélyes Financial Times mellékletéből "szelektíven idézve" kovácsoltak maguknak politikai előnyt. A Fidesz azonban erre úgy válaszolt, hogy fizetett hirdetésben "bundával" vádolta a magyar kormányt és a brit lap szerkesztőit. A hirdetésben azt állították, hogy a magyar kormány 20 millió forintot fizetett azért, hogy biztosítsa a Financial Times jóindulatát.

Az Economist leszögezi: a magyar kormány valóban fizetett 20 millió forintot, de a mellékletben elhelyezett hirdetésekért, amelyeket ezzel a jelzéssel tettek közzé a melléklet szerkesztői.

"Ahogy közeledik a magyarországi választások - valószínűleg áprilisi - időpontja, a Fidesz vezetői szemmel láthatóan úgy vélik, minden lehetőséget meg kell ragadniuk, hogy a kormányon üthessenek" - folytatja az Economist. - "Sokat elmond a magyar közélet elszigetelődésre hajlamos természetéről, hogy attól sem zavartatták magukat, hogy hirdetésük a Financial Times-t és újságíróit is megbélyegzi, amit azok felháborodottan visszautasítottak és bocsánatkérést követeltek."

"A külföldi sajtó támadása a Fidesz-tábor kedvenc időtöltése választási kampányidőszakban" - emlékeztet az Economist a 2002-es kampány idején a külföldi tudósítókat listázó Kontroll Csoport tevékenységére. A "Fidesz-párti Magyar Nemzetben" közzétett listán azokat szerepeltették, akik szerintük a "magyarellenesség gondolat-bűnébe" estek. - "Még visszatetszőbb fordulatot vett az ügy, amikor néhány jobboldali újságíró televíziós műsorokban antiszemita és homofób kifejezéseket használva támadta a listán feltüntetett személyeket" - folytatja az Economist.

"Az akkor kormányzó Fidesz mindenfajta kapcsolatot tagadott a Kontroll Csoporttal" - teszi hozzá az Economist cikke. - "Meglepő módon azonban a csoport azonnal beszüntette működését, amikor nyugati diplomaták felhívták a kormányszóvivő figyelmét, hogy az efféle listázást nem tartják elfogadhatónak az EU-csatlakozásra váró országok esetében. A Magyar Nemzet pedig száznyolcvan fokos fordulatot vett és cikksorozatban méltatta a Kontroll Csoport listáján szereplő tudósítókat."

A Fidesz magatartását ezúttal a korábbiaknál sokkal "békülékenyebbnek" értékeli az Economist. "Félreértésnek" nevezték azt a vádat, hogy "Bunda"-hirdetésük a Financial Times tisztességét vonná kétségbe.

"A Financial Times azonban még mindig várja a bocsánatkérést" - olvasható az Economist írásában.

A lap megjelenését követően azonban a Fidesz végül reagált a Financial Timesnak a bocsánatkérést sürgető levelére, amelyet teljes egészében közlünk.

Parlamenti vizsgálóbizottságot hozna létre a Fidesz

Parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi Répássy Róbert fideszes parlamenti képviselő a Gyurcsány-kormány közpénzek felhasználásával folytatott kampánytevékenységének kivizsgálására - közölte a nagyobbik ellenzéki párt frakciójának sajtóirodája az MTI-vel pénteken. A közlemény szerint a vizsgálatnak tisztáznia kellene, hogy pontosan mekkora összeget költött a kormány a magyar adófizetők pénzéből a Financial Times-ban megjelent, Magyarországgal foglalkozó, a saját tevékenységét reklámozó mellékletre, és azt milyen körülmények között tette, valamint összesen mekkora összeget fordított eddig a szocialista-szabad demokrata kormány saját tevékenységének propagálására. A bizottság megvizsgálná egyes kormányzati szervek, illetve kormánypárti politikusok esetleges felelősségét is a közpénzek kormánypropagandára fordításával kapcsolatban - áll a közlésben. Mint írták, a Fidesz-frakció indítványozza a vizsgálóbizottság létrehozásáról szóló országgyűlési határozati javaslat sürgős tárgyalását.

(forrás: The Economist - az ismertetett cikket csak előfizetők olvashatják, MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.