Megfelelő ellátást kapott Saron?
A Háárec című lapnak nyilatkozva egy klinikaigazgató felhívta a figyelmet: hiba volt megengedni azt, hogy a kormányfő a Negev-sivatagban lévő birtokán pihenje ki korábbi, enyhe lefolyású szélütését, és készüljön új pártjának, a Kadimának (Előre) a választási megmérettetésére, ugyanis így mentőautóval egy órán tartott az út, amíg beértek vele a jeruzsálemi gyógyintézetbe. A nyilatkozó nyomatékosan utalt arra, hogy agyvérzésnél minden egyes perc számít. Mindenképpen rá kellett volna venni Saront, hogy maradjon jeruzsálemi otthonában az első szélütés után - összegezte véleményét az igazgató.
Felmerült az is, hogy Saront egy, a birtokához közeli dél-izraeli kórházba szállítsák. Ezt viszont maga Saron utasította el, mert ragaszkodott ahhoz, hogy - ha már mindenképpen kórházba kell vonulnia - azok az orvosok ápolják, akik a december 18-i rosszulléte után is ellátták. Légi úton is kórházba szállíthatták volna a kormányfőt, de mentőhelikopter éppen nem állt rendelkezésre.
Több orvosprofesszor a beteg első szélütése utáni lélektani tényezőkre hívta fel a figyelmet. Saron december 18-a után sem volt hajlandó lazítani feszített munkatempóján, ráadásul szerdán stressz hatása alá került, mert újraindították azt a rendőrségi vizsgálatot, amelynek célja utánajárni annak, hogy még volt pártjának, a Likudnak vezetőjeként egyik választási hadjáratát illegálisan finanszírozták. Saron emellett a parlamenti választások előtt nem egészen három hónappal el akarta kerülni azt, hogy a Kadima élén egy súlyosan beteg embert lássanak - hangoztatják szakértők.
Egyik hozzátartozója a Maariv című újságnak elmondta: Saron szerda este, amikor kezdte magát rosszul érezni, nehezen állt kötélnek, hogy kórházba szállítsák, azt hajtogatta, hogy másnap úgyis be kell feküdnie (egy kisebb szívműtétre) a Hadasszába. A Jeruzsálem felé robogó mentőautóban pedig odavetette az orvosoknak: "Na most már láttak engem, hazamehetek hát?" Ezt követően elvesztette eszméletét.
(MTI)