A Kadima túlélheti alapítóját
A március 28-i izraeli parlamenti választás nem marad el - ebben egyetért a politika. Kérdés, hogy a Saron által létrehozott centrista gyűjtőpárt, a Kadima megáll-e saját lábán? A jobb- és baloldali politikusokat tömörítő párt szerezte volna a legtöbb szavazatot az új izraeli parlamentben.
Úgy tűnt, a párt és vezetője nem él meg egymás nélkül. Ám Saron decemberi szélütése után végzett felmérések azt mutatják, hogy a Kadima nem esne szét kártyavárként a kormányfő nélkül sem. Emellett szól, hogy Saron centrumpolitizálása igen népszerű, és a Kadima részvétszavazatokra is számíthat. - A szélütés után kampánytéma lett Saron egészsége. Így a mostani agyvérzés nem érte sokként az izraeli közvéleményt. Olmert és Mofaz szintén népszerű politikus - mondta lapunknak Yahel Vilan, az izraeli követség tanácsosa.
A Munkapárti Amir Perec és a Likud-vezér Benjamin Netanjahu már nem pusztán a második helyért versenyez. A palesztinoknak a bizonytalanság a legaggasztóbb, amit Saron állapota okoz. - Ariel Saron halála felborítaná az erőviszonyokat Izraelben, és félő, hogy ez az izraeli-palesztin erőszak eszkalációját vonná maga után - nyilatkozta Szaeb Erekat palesztin főtárgyaló. - A palesztin nép lenne a kárvallottja az izraeli hatalmi harcnak - adott hangot több palesztin politikus félelmének.
Tény, hogy egyelőre a bizonytalanságot az is növeli, hogy tegnap benyújtotta lemondását a palesztin választási bizottság. Azzal indokolták döntésüket, hogy Ahmed Korei palesztin kormányfő jogellenesen beavatkozik a választási folyamatba. A két amerikai diplomata, akik tegnap érkeztek volna a térségbe, hogy palesztin és izraeli vezetőkkel tárgyaljanak a palesztin választások megrendezéséről, Saron betegsége miatt lemondták útjukat.
Saron legfontosabb hagyatéka a Kadima és a gázai kivonulás. Hogy utóbbinak mi lett volna a folytatása, nem tudhatjuk meg. A Kadimának nincs kidolgozott külpolitikája. Marad a megszokott két pólus, Perec és Netanjahu. Mindenesetre a közel-keleti béke egyikükkel sincs kéznyújtásnyira.