RosUkrEnergo: régi-új maffiavádak
Julija Timosenko volt ukrán miniszterelnök "nagy bűnös kinövésnek" nevezte a Türkmenisztánból Európába irányuló gázszállítást bonyolító céget, amely Olekszandr Turcsinov, az SZBU vezetője szerint "bűnszervezetek kezébe került".
Turcsikov még tavaly nyáron nyilatkozta azt, hogy az ukrán biztonsági szervek vizsgálják Szemjon Mogiljevics, az FBI által az Egyesült Államokban - és több más országban, köztük hazánkban is - maffiavádakkal összefüggésben körözött orosz üzletember esetleges érintettségét.
Noha a maffiavádakat Mogiljevics ügyvédei és a RosUkrEnergo osztrák tulajdonosa is cáfolta a nyáron, az orosz-ukrán gázmegállapodás hírére ismét napvilágot látott. Az érintettek még nem döntötték el, hogy újra cáfolják-e a maffiavádakat, melyek hátterében - csakúgy, mint korábban - üzleti érdekek húzódnak meg. Egy már aláírt államközi szerződés értelmében 2007. január elsejétől az összes kitermelhető türkmén gázt az oroszok, azaz a Gazprom vásárolhatja fel és értékesítheti Európában, de Ukrajna részére is. Az ukrán vezetés minden erőfeszítése ellenére sem tudta tető alá hozni azt a kétoldalú megállapodást, amely 25 éven át biztosította volna számára a türkmén gázszállításokat.
A Gazprom és a RosUkrEnergo vélelmezett maffiakapcsolatairól szóló sejtelmes ukrán nyilatkozatok az ukrán-türkmén tárgyalások zsákutcába jutása után láttak napvilágot először. Ukrajnai illetékesek azóta nem értik, miért ragaszkodik a Gazprom egy számukra átláthatatlan üzleti konstrukcióhoz a türkmén gáz értékesítése során. Válasz lehet hogy az esetleges maffiaérdekeltség indokolja az ügylet átláthatatlanságát. Csakhogy a RosUkrEnergót egykor Vlagyimir Putyin orosz és Leonyid Kucsma akkori ukrán elnök bábáskodása mellett alapították meg, a türkmén gáz európai értékesítésére. Az időközben bekövetkezett elnök- és kormányváltás miatt Ukrajna sem pénzzel, sem apporttal nem járult hozzá a cégalapításhoz. A Gazprom partnere és így a RosUkrEnergo társtulajdonosa ezek után lett az osztrák Raiffeisen.