Kétszázhúsz telepet bezárnak Szabolcsban
Az Európai Unió jóváhagyta Szabolcs-Szatmár-Bereg megye hulladékgazdálkodási programjának pályázatát, így hamarosan megkezdődhet a 34 milliárd forint értékű beruházás megvalósítása. Ezzel a térség eddigi legnagyobb uniós pályázatára mondtak igent Brüsszelben, hiszen a megyei önkormányzat felügyeletével 229 szabolcsi és tizenegy zempléni település fogott össze és hozott létre e célból egy konzorciumot. A program megvalósítása során több száz új munkahelyet teremtenek a térségben.
Gazda László, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei közgyűlés elnöke, MSZP-s parlamenti képviselő tudósítónknak elmondta: a 2007-ig tartó első szakaszban kilencmilliárd forintos beruházás valósulhat meg, ebből az unió 7,1 milliárd forintot fizet, 900 millió a települések által fizetendő önrész, míg a fennmaradó egymilliárdot költségvetési forrásokból fedezik. Az elnök közölte: az első ütemben megépül a Kisvárda és Nagyecsed melletti új regionális szeméttároló telep, az ezekhez tartozó hulladékkezelő csarnok, Nyíregyházán pedig a már meglévő telepet korszerűsítik. A beruházásokat 2007 december végéig kell befejezni, addigra ugyanis a megye 220 elavult szeméttelepét bezárják. A program második üteme 2007 után valósulhat meg: ennek keretében a felszámolt szeméttelepek környezetét kármentesítik és rekultiválják, továbbá megvalósítják a szelektív hulladékgyűjtést az egész megyében. Új szemétszállító gépjárműveket szereznek be és minden háztartást ellátnak a szelektív gyűjtésre alkalmas tárolóedényekkel.
Mint korábban beszámoltunk róla: hasonló hulladékgazdálkodási program indult Hajdú-Bihar megyében is. Ott egy 5,9 milliárd forintos ISPA-beruházással szinte valamenynyi településen az uniós szabványoknak megfelelően történik majd a hulladék összegyűjtése, válogatása, szállítása és elhelyezése.
A megyeszékhely gesztorságával megvalósuló ISPA-program keretében Debrecenben 3,3 hektáros, Hajdúböszörményben kéthektáros, Beretytyóújfaluban pedig két és fél hektáros kommunális hulladéklerakó épül. A megye 82 településéből 78-at érintő beruházás összköltségének 75 százalékát biztosítja az unió, 17 százalékot a környezetvédelmi tárca ad különböző forrásokból, a maradék 8 százalékot pedig az önkormányzatok fizetik önrészként.