Comandante Marcos motorra száll

Nyeregbe pattant Marcos parancsnok, Mexikó déli, elsősorban maja indiánok lakta Chiapas államának népvezére. Január elsején országos kampánykörútra indult. Nem is akárhogy: La Garrucha helységben egy motorkerékpárra ült fel, az arcát takaró hagyományos fekete símaszkja mellett még bukósisakkal is fején. Többezres tömeg ünnepelte aztán már zenével és tánccal San Cristóbal de las Casas kisvárosban, ahonnan nagyobb kísérettel ment tovább. Az autókaraván élén egy szürke terepjáró, oldalán a felirattal "A másik kampány-EZLN". (Azaz a Nemzeti Felszabadítás Zapatista Hadserege.) Ám mint állítják, ezúttal fegyvertelenül indulnak neki a hosszú útnak, politikai céljaik megvalósításának.

A kampány újévi időpontja aligha véletlen: 12 éve ezen a napon hallattak magukról először a zapatisták, megostromolva akkor több chiapasi település, köztük éppen San Cristóbal de las Casas rendőrségét és katonai laktanyáját. A naiv és reménytelen kísérlet, amelyet a gerillák azzal indokoltak, hogy az őslakos indiánok jogaiért lépnek fel, hatalmas nemzetközi médiafigyelmet keltett. A katonai túlerővel szemben a zapatisták az őserdőbe szorultak vissza, ám végül - gyakorlati tűzszünet eredményeként - a mozgalom fennmaradhatott, sőt a helyi indiánok önigazgatást harcolhattak ki maguknak egy viszonylag szűk körzetben.

Miként az időzítés, úgy a "Sombraluz"-ra keresztelt fekete motor is szimbolikus, nyilvánvalóan sorsközösség vállalása a legendás forradalmárral, Ernesto Che Guevarával, aki még orvostanhallgatóként 1952-ben utazta be Dél-Amerikát barátjával egy 500 köbcentis Nortonon.

Marcos parancsnok terve szerint a körutat csak június végén fejezi be, egy héttel a 100 millió lakosú latin-amerikai országban július 2-án esedékes elnökválasztást megelőzően. Marcos maga nem jelölt, ám mint nyilatkozza, az utazással célja egy pártkötődéstől független széles baloldali front létrehozása "a politikai párbeszéd révén". Egyúttal a lakosságnak majd 30 százalékát kitevő indiánok tarthatatlan helyzetére is kívánja felhívni a figyelmet, mert - mint mondja - az elnökválasztás hivatalos jelöltjeitől ezúttal sem számíthat segítségre. A "másik kampány" tehát párhuzamosan fut majd a politikai pártok jelöltjeinek vetélkedésével.

Elhangzott már az első bírálat is Marcos kampánykörutjáról, a júliusi elnökválasztás baloldali jelöltjétől. Az antikapitalista harcot hirdető Marcos az utóbbi hetekben ugyanis legélesebben éppen Andrés Manuel López Obradort, Mexikóváros volt kormányzóját, a Demokratikus Forradalom Pártjának (PRD) jelöltjét támadta, elvitatva tőle a baloldal vezetőjének címét. Furcsa helyzet, mert a közvélemény-kutatások szerint egyelőre López Obrador a fő esélyes, s ha ez nem változik júliusig, akkor Mexikó történetében első ízben futna be baloldali párt elnöke, folytatva a Latin-Amerikában érvényesülő tendenciát. Mexikót 71 éven át az Intézményes Forradalmi Párt (PRI) irányította, majd 2000-ben a középjobb polgári, vállalkozói Nemzeti Akció Párt (PAN) képviseletében Vicente Fox diadalmaskodott, akinek az idén jár le mandátuma.

Marcos a nyeregben
Marcos a nyeregben
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.