Életesély alföldi szavannán

- A tanya újjáéledhetne. Hozunk villanyt, építünk bekötőutat. Ha lesz víz, újra lehet termelni. Ismét lesz élet errefelé. Mert lehet.

Balogh László úgy jó három méter mély tómederben áll, miközben körbemutat a tájon:

- Itt valamikor összefüggő víztükör volt. A fűzfasor mellett egy elkorhadt ladik, amott egy halászkunyhó. Eltűnt minden.

Kerekegyháza határában fagyoskodunk, légvonalban alig húsz kilométerre Kecskeméttől. A Kondor-tó - ennek a kiszáradt medrében ácsorgunk - csak egy a Homokhátság elpusztult vizei közül. Balogh László azt mondja: megvan végre a pénz a megoldásra. Pontosabban: a lehetősége!

Vannak, akik úgy gondolják: egy majdnem huszonöt éves küzdelem ért most véget. Balogh László - MSZP-s országgyűlési képviselőként, a Bács-Kiskun megyei közgyűlés elnökeként és a Dél-alföldi Regionális Fejlesztési Tanács vezetőjeként - másképp látja: szerinte a munka csak most kezdődik el.

Az Országgyűlés egy hónappal ezelőtt - ritka pillanat volt: az ellenzék egyetértő szavazataival - úgy döntött, hogy a Duna-Tisza közi Homokhátság problémakörének megoldását beemeli az országos területfejlesztési koncepció kiemelt programjai közé. Kevésbé hivatalosan ez azt jelenti: lesz pénz, méghozzá elsősorban uniós forrásokból.

Balogh László - aki sokat tett azért, hogy mindez valósággá váljon - mindezt úgy magyarázza: 2013-ig összesen 117 milliárd forint mozdulhat meg a Homokhátság felé, akár az unióból is. Arról, hogy pontosan mire - nagyon is gyakorlati dolgokról lehet csak szó - komplex tervet készíttetnek 500 millióért.

Elvileg ez az ügy már vagy negyedszázada foglalkozatja az e körzetben élőket. Konkrétumokról azonban egészen 2004-ig nemigen lehetett hallani: akkor jutott előbb 400, majd 2005-ben 600 millió az állami büdzséből homokhátsági bajokra, ez évben már úgy, hogy 450 millió forintra önkormányzatok és vízi társulatok pályázhattak - a pénzből a 26 nyertes például csatornákat tisztíttatott ki.

Mi a probléma lényege? A Duna és Tisza közötti hátság magasabban fekszik, mint a két folyó, innen tehát el- és lefolyik a csapadék. A gond az, hogy eső meg hó lassan már évtizedek óta nem hullik annyi, amennyi kellene. Az évi 600 milliméter csapadék hiánya oda vezetett, hogy minden kiszáradt. A talajvízszint 4-6 méterrel csökkent. 2002-ben az ENSZ a magyar Homokhátságot félsivatagi övezetbe sorolta. A Duna-Tisza köze - a magyar Alföld - mára szavanna lett.

Balogh László azt magyarázza: ahol nincs víz, ott minden elpusztul. Sokaknak a Tisza árvizet jelent. A Homokhátságon meg a víz hiánya okozza a gondokat. Itt szinte minden kiszáradt.

Magyarország két régiójában három megye 17 kistérségének mintegy 800 ezer lakosa érintett kisebb-nagyobb mértékben a hátság ügyében. Nem véletlen, hogy - mindegyikőjük részvételével - térségfejlesztési tanács alakult, amelynek az egyik központja Kecskemét lett - a másik Soroksár.

A terv az, hogy idevezetik a vizet?

- Ez is része a programnak. Ma még azt a kevés vizet is elpocsékoljuk, ami van - fontos tehát a vízvisszatartási program. Ezen kívül pótolni is kell a hiányt - például az árhullám idején levonuló hatalmas víztömeggel: erre valók a víztározók - magyarázza Balogh László, aki úgy érzi: az országgyűlési határozat nyomán végre nekiállhatnak a munkának a vízügyesek éppúgy, mint a társadalomkutatók - és 800 ezer alföldi ember végre újra életesélyhez juthat.

Az itt élőknek mindig mezőgazdaság adta a megélhetést. Az már egy másik kérdés, hogy mit, mennyiért, milyen piacra lehet termelni - biztos, hogy a biokultúra, a vegyszermentes gazdálkodás egyre több bevétellel kecsegtet az unióban is, márpedig egy olyan tájon, amelynek nagy része nemzeti parki terület, ez is fontos.

A program valószínűleg három lábon fog állni. Az egyik az agrártermelés folytatása. A másik az olyan új lehetőségek feltérképezése és gyakorlatba való átültetése, mint például szárazságtűrő növények vagy energiafüvek termesztése, netán erdősítés. A harmadik pontba a vidékfejlesztés tartozik: útépítés, csatornázás - e területen a Dél-Alföldön a legrosszabbak a mutatók - a kezelt szennyvíz mezőgazdasági hasznosítása, a meglévő tanyák villamosítása.

- Jól ismerem ezt a vidéket - mondja Balogh László. - Itt nem mesebeli a szegénység, hanem nagyon is valóságos. Az itt élő, nehéz sorsú embereken segíthet a homokhátsági program. Ha eljut ide a víz, villany és az út, lesz élet!

Homokvihar rónásított nagytáblákon, nő a vaddohány

Csatári Bálint, az MTA RKK Alföldi Tudományos Intézetének igazgatója - egyebek között - így foglalta össze a helyzetet 2004-ben:

"...A hetvenes évtized elejétől rendszeresen elmaradó, nagyrészt téli - azaz a beszivárgó - csapadék hiánya miatt tartósan csökkenni kezdett a talajvíz szintje. Van, ahol méterekkel, van, ahol kevéssé. A régi ásott kutak szinte egytől-egyig kiszáradtak. Az akkor divatba jövő csőkutakat is egyre mélyebbre kellett fúrni. Az időszakosan vízjárta - a gazdag madárvilág vártáiul is szolgáló - tavak, semlyékek vize szinte eltűnt a pótolhatatlanul szép nemzeti parki területekről. A fák koronáinak tetején évről évre gyarapodó száraz gallyak mindenfelé jelezték, nincs elég víz. A nagyüzemek megszűntével, a művelésük alól kikerülő, korábban "rónásított" nagytáblákról egyre gyakrabban támadt a homokvihar. A felhagyott földeken, az egykori hobbikertekben nő a vaddohány. Emberek tízezrei szenvednek a szárazodás, a növekvő gyakoriságú aszályos évek után és miatt..."

"...Egy ilyen különösen értékes, fontos természeti-táji-települési-társadalmi egységnek, mint a Homokhátság (Petőfi Kiskunsága, az egész magyar Alföld táji kvintesszenciája), nemcsak a globális és lokális ok-okozati összefüggések miatt bekövetkezett időszakos vízhiány pótlására lenne szüksége, hanem egy olyan integrált és modern szemléletű, tudatosan felépített és végigvitt vidékfejlesztésre, megújulásra, aminek a vízpótlás és a vízvisszatartás csak az egyik kulcseleme."

A csaknem negyedszázados küzdelem most véget ér
A csaknem negyedszázados küzdelem most véget ér
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.